Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Podstępne beztlenowce

Obrazek

– O cielęta, a właściwie o ich zdrowie, toczymy nieustanną walkę. Raz idziemy do przodu, innym razem zostajemy daleko w tyle – mówi lek. wet. Piotr Wyszyński z Szepietowa.

Marcin Jajor1 sierpnia 2017, 07:53
Bohater naszego reportażu od 2 lat z półrocznymi przerwami borykał się z biegunkami u cieląt. Ostatecznie przybrały one u niektórych sztuk z własnego odchowu gwałtowny przebieg i kończyły się śmiercią po ok. 1–2 dniach od narodzin. Ale od początku…

Historia zaczyna się w 2015 r., kiedy to – w obliczu biegunek u prawie połowy cieląt w stadzie ok. 40 szt. (łącznie 300 szt. bydła) – lek. wet. Piotr Wyszyński wykonał szybki test na obecność rotawirusa, koronawirusa, Escherichia coli oraz kryptosporydiów. Okazało się, że zwierzęta zostały zaatakowane przez te ostatnie i standardowe leczenie przyniosło efekty, tj. problem zniknął na około pół roku. Biegunki pojawiły się ponownie u zakupionych byczków opasowych w wieku 3–4 miesięcy. Objawy miały dość łagodny charakter, ale z czasem u ok. 50% sztuk przerodziły się w ostrą biegunkę z krwią

Jak dalej potoczyły się losy cielaków w stadzie? Na jakie patogeny warto zwrócić uwagę podczas nawracających biegunek? – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w artykule „Podstępne beztlenowce” w najnowszym wydaniu „top bydło”.

mj
Fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)