Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Polska zapłaci kary za nadprodukcję mleka

Obrazek

Unia Europejska nie odstąpi od umorzenia kar za nadprodukcję mleka – informuje Phil Hogan, unijny komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

9 sierpnia 2016, 13:08

Komunikat ten jest odpowiedzią na wniosek złożony przez Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Leszka Hądzlika, Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, którzy zwrócili się do Hogana z prośbą o umorzenie II i III kary za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2014/15 z powodu bardzo trudnej sytuacji na rynku mleka.


Komisarz, mimo iż podziela troskę o panującą sytuację i jest w pełni świadomy obecnej presji na ceny mleka w całej Europie, to suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego – uzasadnia swoje stanowisko. Hogan uważa, że obecny kryzys jest pokłosiem braku równowagi między podażą i popytem, a to spowodowane jest zwiększoną produkcją mleka i mniej dynamicznym globalnym popytem. Komisarz zwrócił uwagę również na to, że dostawy mleka w Polsce zwiększyły się w bieżącym roku o 6,7%, pomimo nadmiernej podaży surowca. Zapewnia jednak, że po wpłaceniu do budżetu UE przez polskie władze, suma ta ma być w pełni odzyskana od rolników przyczyniających się do przekroczenia kwot.

W swojej odpowiedzi Hogan podkreśla także, że okazał wyraźną gotowość do wspierania sektora mleczarskiego w tych trudnych czasach. Oprócz kompleksowego pakietu solidarnościowego dla rolników o wartości 500 milionów euro zatwierdzonego poprzedniej jesieni i zestawu 13 środków przedstawionych w marcu, podczas lipcowego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa zaprezentował nowy pakiet pomocowy dla rolników, mający na celu uporanie się z trwającym brakiem równowagi między podażą i popytem w Unii, wprowadzenie ulgi dla przepływów pieniężnych rolników i stabilizację rynków. Komisarz zapewnił, że stosuje wszelkie środki dostępne w istniejących ramach prawnych i budżetowych.    dj, na podst. KRIRWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)