Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Pracowita noc w Sejmie – ustawa o ochronie zwierząt bez zakazu uboju rytualnego!

Obrazek

Jeszcze dzisiaj wieczorem będą znane losy ustawy o ochronie zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia tempa. Podczas nocnego posiedzenia komisji rolnictwa udało się wykreślić zakaz uboju rytualnego.

wk17 września 2020, 09:46
Posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa rozpoczęło się niespodziewanie wczoraj o 20.30 i trwało do godziny 7.00 rano dzisiaj. Nie zaproszono na nie rolników, ale o obradach poinformowano przedstawicieli organizacji prozwierzęcych, którzy pojawili się w Sejmie. Ostatecznie wyrażono zgodę, aby w posiedzeniu w formie videokonferencji wziął udział Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Zrzeszenia Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego

Podczas 10 godzinnych obrad posłowie zdecydowali o utrzymani uboju rytualnego na obecnych zasadach. - Dziękuje wszystkim posłom, którzy zagłosowali w imię polskiej racji stanu – skomentował Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Nic nie zmieniło się natomiast w sprawie hodowli zwierząt futerkowych. Mimo wniosków posłów Solidarnej Polski komisja rolnictwa odrzuciła poprawkę wprowadzająca 10 letnie vacatio legis dla zakazu. Także poprawka Platformy Obywatelskiej  o odszkodowaniach dla rolników, przedsiębiorców i pracowników związanych z zakazem hodowli norek nie uzyskała aprobaty posłów.

Koalicja Obywatelska, bezskutecznie, wnosiła także poprawkę zakładającą obowiązkowe czipowanie psów oraz stworzenie ogólnopolskiej bazy danych zwierząt oznakowanych.

Solidarna Polska chciała także wykreślenia z ustawy dodatkowych uprawnień dla organizacji prozwierzęcych, które będą mogły odbierać zwierzęta w asyście policji. 


– Uważamy, że rolnicy mają na tyle wystarczający nadzór. A taki przepis może doprowadzić do wielu nadużyć – tłumaczył poseł Norbert Kaczmarczyk.

Decyzje komisji rolnictwa nie zamykają sprawy. Dzisiaj po południu nad sprawozdaniem komisji pochyli się Sejm na posiedzeniu plenarnym. Wtedy odbędzie się ponowne głosowanie nad wnioskami mniejszości m.in. o 10 – letnim vacatio legis dla hodowli zwierząt futerkowych. Cała ustawa może zostać przegłosowana jeszcze dzisiaj wieczorem.
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)