Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Program zwalczania IBR/IPV i BVD – MD

Obrazek

Od 1 stycznia 2018 r. rusza dobrowolny program zwalczania IBR/IPV i BVD – MD. Do uczestnictwa należy zgłaszać się do 31 grudnia 2017 r.

Dorota Kolasińska27 listopada 2017, 13:05
Rozporządzenie MRiRW weszło w życie dnia 23.09.17 r., a dotyczy wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych, które swobodnie migrują ze stada do stada. Aby ograniczyć ten proces na wniosek Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka został opracowany przedmiotowy program.

Program rusza 1.01.2018 r.


Uczestnictwo w programie jest dobrowolne, a wszelkie koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych oraz nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej będą musieli ponieść hodowcy.
W programie zwalczania w.w chorób mogą uczestniczyć stada zarejestrowane w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Aby wziąć udział w programie zwalczania IBR/IPV i BVD – MD, należy zgłosić takową chęć u lekarza weterynarii sprawującego codzienny nadzór nad stadem, który ma obowiązek zgłosić tą sprawę do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Do programu na rok 2018 r. hodowcy mogą zgłaszać stada do 31 grudnia 2017 r. W kolejnych latach nabór zgłoszeń będzie odbywał się pod koniec roku kalendarzowego. Nie można rozpocząć programu np. w połowie roku. Natomiast jeśli rozpoczniemy program zwalczania w swoim stadzie można w każdej chwili zrezygnować z jego dalszych etapów.

dkol

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy