Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Proszkownia Mlekpolu w Mrągowie – niebawem rusza produkcja

Obrazek

O budowie jednej z największych w Polsce proszkowni w Mrągowie, mówi się już od kilku lat. Gigantyczna inwestycja jest już prawie skończona. Pilotażowa produkcja ruszy w listopadzie br.

Dorota Kolasińska17 października 2019, 10:20
Mlekopol od kilku lat zajmował się gigantyczną inwestycją w Mrągowie, bowiem powstała tam jedna z największych proszkowni mleka w Polsce. Inwestycja kosztowała około 500 mln zł.

Obecnie w zakładzie trwa nabór pracowników. Zarząd zamierza zatrudnić około 150 osób. Jeszcze w listopadzie tego roku ruszy pilotażowy program produkcji proszku serwatkowego. Mlekopol planuje ruszyć z regularną produkcją w marcu 2020 r. 

W proszkowni będą produkowane białka serwatkowe i produkty z linii baby food. W planach jest przerób 3 mln l mleka i serwatki na dobę. Zakład w związku z tym jest wyposażony w trzy linie technologiczne - do proszkowania mleka, do proszkowania serwatki, trzecia natomiast do proszkowania białka serwatkowego, laktozy czy soli mineralnych. 


Fot. mragowo.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)