Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Przypadek nietypowego BSE potwierdzony w Alabamie

Obrazek

Jak informuje amerykański Departament Rolnictwa, w Alabamie potwierdzono przypadek nietypowej encefalopatii gąbczastej bydła (BSE). Urzędnicy uspokajają, że ludziom nie zagraża niebezpieczeństwo.

Aneta Lewandowska26 lipca 2017, 06:00
W czasie rutynowej kontroli stada bydła przed sprzedażą pracownicy nadzorujący wymianę zauważyli krowę, która zdradzała oznaki choroby. Tylko dzięki temu zwierzę nie zostało poddane ubojowi i nie trafiło na mięso dla ludzi.

Według oświadczenia Departamentu Rolnictwa (USDA) w Alabamie, krowa zmarła wkrótce, a badania tkanek potwierdziły u niej encefalopatię gąbczastą bydła (BSE).


Istnieją dwa rodzaje BSE: klasyczne i nietypowe. Klasyczny to ten rodzaj, który prawdopodobnie każdy zna z mediów – atakuje krowy, które zjadły zakażoną paszę zawierającą białko z mączki mięsno-kostnej pochodzącej od chorych krów.

Postrach w latach 90–tych


Ludzie także mogą zarazić się śmiertelną chorobę – wariantem Creutzfeldta-Jakoba, przez spożycie tkanek nerwowych z mózgu i niektórych innych narządów, a nawet produktów na bazie wołowiny, do których trafiają takie części, jak migdałki i fragmenty kręgosłupa.
Na szczęście tkanka mięśniowa jest bezpieczna – nie ma obaw, ze zarazimy się jedząc stek czy pieczeń.

Choroba atakuje mózg, prowadząc do demencji i śmierci. W latach 90. choroba zebrała największe żniwo w Wielkiej Brytanii i jest odpowiedzialna za śmierć ponad 150 osób. W Stanach Zjednoczonych w 1997 r. FDA zakazała użycia białka ssaków w paszach dla bydła i innych przeżuwaczy, a także ustanowiła program nadzoru i środki ochronne.


Nietypowy i rzadki rodzajInnym rodzajem choroby jest nietypowe BSE. To właśnie ten typ rozpoznano u  11–letniej krowy z Alabamy. Według USDA forma ta występuje spontanicznie (i na szczęście bardzo rzadko) u zwierząt powyżej 8 roku życia, chociaż niektórych nie przekonuje to wyjaśnienie i winą za chorobę obarczają preparaty mlekozastępcze dla cieląt, które miałyby zawierać białko zwierzęce od chorych osobników.
Nietypowe BSE także może prowadzić do wariantu Creutzfeldta-Jakoba u ludzi.
 
Zgodnie z danymi USDA jest to dopiero piąty zarejestrowany przypadek BSE w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym był typ klasyczny, który został potwierdzony u krowy przywiezionej z Kanady w 2003 r. Inne przypadki były nietypowe i pojawiały się spontanicznie na przestrzeni ostatnich 12 lat.
 
Polska jest w gronie 47 państw, które posiadają status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia choroby BSE u bydła i mają zwiększone możliwości handlu bydłem i jego produktami. O statusie przyznanym Polsce i szczegółach można przeczytać tutaj.    al


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)