StoryEditor

Przyszłość ekożywności

Na świecie zapotrzebowanie na ekożywność gwałtownie rośnie, tylko u nas ten sektor mocno kuleje. Najwyższa Izba Kontroli opracowuje raport na temat stanu polskiego rolnictwa ekologicznego. Dobrze nie jest.
29.06.2018., 09:06h

Żywność eko lubimy, ale …

Wśród najważniejszych barier dla rozwoju eko produktów eksperci wymienili m.in. wysokie ceny oraz niski (w skali europejskiej) średni poziom wydatków polskich konsumentów na certyfikowane produkty. Średnia unijna wynosi 10 euro, w Polsce w zależności od źródeł 4-6 euro rocznie. Potencjalnych producentów produktów ekologicznych często przerasta bariera biurokracji i trudności z uzyskaniem merytorycznego wsparcia. Co więcej – biurokracja generuje dodatkowe koszty i sprawia, że eko produkty są finalnie jeszcze droższe. Rolnicy są słabo zorganizowani, rozproszeni i rozdrobnieni. Na palcach jednej ręki można policzyć gospodarstwa, które wytwarzają żywność eko na większą skalę. Mniejsze gospodarstwa nastawiają się na krótkie łańcuchy sprzedaży i Rolniczy Handel Detaliczny lub produkcję w ramach MOL.

Zapotrzebowanie stale rośnie

Mimo iż wydatki Polaków na żywność ekologiczną nie są zbyt wysokie, rynek ten szybko rośnie. Żywność ekologiczna przestała być tematem grupki pasjonatów, a stała kartą przetargową w kampaniach promocyjnych i podczas targów branżowych. W przypadku nabiału dość szybko stało s...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 18:31