StoryEditor

Psychologiczne podejście do krów

Większość młodych ludzi w Indiach liczy na ciepłe, rządowe posady, aby mieć zagwarantowane stałe dochody. Mir Mushtaq z wioski Kunan po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Vikramadatya, zamiast czekać na taką pracę, postanowił zająć się produkcją mleka i hodowlą bydła.
Z pomocą finansową Instytutu Rozwoju Przedsiębiorczości Dżammu i Kaszmiru oraz swojego ojca założył w 2017 roku Mir Dairy Farm. Instytut zapewnił Musgtaqowi 20-dniowe szkolenie i wizyty w gospodarstwach mleczarskich. Obecnie stado młodego psychologa liczy 11 krów, kupionych od lokalnych producentów mleka. Dziennie produkują one około 90 litrów mleka. Po odjęciu wydatków Mushtaq zarabia około 50 000 Rs (2700 zł) miesięcznie, za mleko uzyskuje 30 Rs (1,63 zł). W planach jest powiększenie stada do 30 krów dojnych, i budowa nowej obory. Ma dobrą radę do tamtejszej młodzieży – zamiast szukać na siłę pracy państwowej, lepiej rozkręcić własny biznes.

W Indiach rocznie produkuje się 176,3 mln ton mleka, jednak największy jego udział stanowi mleko bawole, stąd zainteresowanie projektem młodego psychologa.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 22:52