Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Raport EFSA: hodowcy prawidłowo leczą zwierzęta i żywność jest bezpieczna

Obrazek

Hodowcy w UE przestrzegają przepisów dotyczących prawidłowego leczenia zwierząt gospodarskich i wykorzystania leków weterynaryjnych, wynika z najnowszego raportu EFSA. Europejscy rolnicy poważnie traktują bezpieczeństwo łańcucha żywności, podkreśla Copa-Cogeca.

Aneta Lewandowska13 marca 2023, 13:31

Hodowcy przestrzegają przepisów weterynaryjnych

Najnowsze sprawozdanie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczące obecności pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych i wybranych substancji w organizmach zwierząt gospodarskich i produktach pochodzenia zwierzęcego pokazuje – po raz kolejny – że europejscy hodowcy podejmują wszystkie niezbędne kroki w celu przestrzegania rozporządzeń UE o stosowaniu weterynaryjnych produktów leczniczych. 

Wszystkie państwa członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia i Wielka Brytania zgłosiły łącznie 621 205 próbek w ramach monitorowania pozostałości leków i substancji czynnych. 

Kontrola bezpieczeństwa żywności i paszy w UE

Ramy prawne UE określają maksymalny limit niektórych substancji dopuszczalny w żywności. Istnieje też szereg programów monitorowania i kontroli obecności weterynaryjnych produktów leczniczych u zwierząt gospodarskich, od których lub z których pozyskuje się żywność. Kontrolowane są też produkty zwierzęce, a także pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego lub na ich powierzchni oraz obecność niektórych związków zanieczyszczających w produktach zwierzęcych. 

Pozostałości leków niemal nieobecne

Odsetek próbek niezgodnych z przepisami w 2021 r. był niższy niż w poprzednich latach – ogólnie rzecz biorąc, na 351 637 próbek odnotowano tylko 0,24% próbek niezgodnych z przepisami, czyli, jak podkreśla Copa-Cogeca, prawie żadnych. Ten trend obserwujemy w ciągu ostatniej dekady. Dzięki raportowi konsumenci mają pewność, że występowanie pozostałości jest niemal nieobecne i zawsze wykrywane przez właściwy organ, który w przypadku niegodności z przepisami wycofuje te produkty z rynku, gwarantując bezpieczeństwo żywności w UE. 

Trzeba chronić europejskich hodowców

Według Copa-Cogeca, sprawozdanie EFSA jest oczywistym i kompleksowym dowodem na zaangażowanie europejskich hodowców zwierząt w zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego i ochronę zdrowia publicznego. 

Jest to pozytywny trend, który pokazuje, że hodowcy zwierząt w UE poważnie traktują swoją odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego. Pozytywne wiadomości trudniej przebijają się przez mur mediów, jednak należy to bardziej podkreślać, również przez decydentów UE. Dla mnie jest to kolejny dowód na to, jak ważne jest utrzymanie europejskiego sektora hodowlanego i uniknięcie sytuacji, w której polityka europejska doprowadziłaby do zmniejszenia liczby producentów w Europie – powiedział Miguel-Angel Higuera, przewodniczący grupy roboczej ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Copa-Cogeca.

al na podst. Copa-Cogeca
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)