Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Rolnika kopnęła krowa, skończył z martwicą jelit. Sąd przyznał odszkodowanie

Obrazek

Rolnik przeszedł ratującą życie operację po tym, jak kopnęła go krowa. KRUS nie chciał jednak wypłacić odszkodowania, więc poszkodowany zaskarżył decyzję do sądu. Wygrał ogromne odszkodowanie.  

Aneta Lewandowska12 grudnia 2022, 13:23

Rolnik kopnięty przez krowę wylądował na stole operacyjnym

W marcu 2021 roku hodowca z Pomorza pracował przy porannym obrządku w oborze, gdy w brzuch kopnęła go krowa. Poturbowany rolnik z silnym bólem brzucha trafił do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili u niego pęknięcie wyrostka robaczkowego. Na stole operacyjnym okazało się, że sytuacja jest jeszcze poważniejsza. U poszkodowanego pojawiła się postępująca szybko martwica jelit. Lekarzom udało się uratować rolnika, którego czekała długa hospitalizacja i rekonwalescencja.

KRUS odmówił wypłaty odszkodowania

Rolnik wystąpił z wnioskiem o odszkodowanie za wypadek przy pracy do KRUS, jednak ku jego zdziwieniu Kasa odmówiła. Według KRUS, martwica, operacja i leczenie nie były skutkiem wypadku, ale istniejących chorób rolnika – urazy miały nie być związane z kopnięciem przez krowę.

Poszkodowany odwołał się od decyzji do sądu w Toruniu. Nie cierpiał wcześniej na żadne choroby przewlekłe, nie było więc powodów by wierzyć, że to nie wypadek spowodował urazy.

103 tysiące złotych odszkodowania

Sąd przeanalizował całą dokumentację medyczną i zadecydował, że to właśnie kopnięcie krowy spowodowało ból i cierpienie, które doprowadziły do operacji. Powołany na świadka lekarz operujący rolnika przyznał, że wypadek spowodował objawy, a skoro nie było żadnej innej przyczyny niedokrwistości jelit, musiała ona powstać na skutek czynnika zewnętrznego, czyli kopnięcia kopytem przez zwierzę. W toku postępowania sąd przyznał ubezpieczonemu 103 tys. zł odszkodowania za wypadek przy pracy, chociaż wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

al na podst. TPR
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)