Reklama zniknie za 11 sekund

Ropień – usuwać czy nie?

Obrazek

Jama zawierająca ropę, otoczona zgrubiałą tkanką w stanie zapalnym – to zazwyczaj efekt inwazji bakteryjnej i walki organizmu z infekcją.

dr Mirosława Wieczorek31 marca 2017, 06:00


Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem ropnia mamy do czynienia – wyjaśnia lek. wet. Wojciech Tokarczyk z Ząbkowic Śląskich. Przy zakażeniach beztlenowcami ropa jest cuchnąca, jama duża, a zwierzę wyraźnie cierpi. Można przyspieszyć dojrzewanie ropnia przez ciepłe okłady i maści rozgrzewające. Palpacyjnie wyczuwa się obecność płynu, czasem tworzy się przetoka. W takim przypadku lepiej usunąć zawartość zmiany do końca, przepłukać i podać antybiotyk. Ropień zimny, przewlekły, zazwyczaj nie powoduje dolegliwości bólowych, wchłania się sam, pozostawiając guzowate zgrubienie – powstaje głównie przy zakażeniu Truperella pyogenes.
Nie każda zmiana jest ropniem – rozwiać wątpliwości pomoże badanie kliniczne i punkcja. Podobnie wyglądają krwiaki i przepuklina.

Usunąć czy zostawić?
Czasem hodowcy nie chcą interwencji lekarza weterynarii i pozostawiają ropnie do samowyleczenia, ewentualnie leczą zmianę antybiotykiem.
– Sam antybiotyk jest mało skuteczny, a pozostawienie ropni bez interwencji również nie jest dobrą metodą – twierdzi specjalista i uzasadnia: – Zwierzę po pierwsze cierpi, a poza tym istnieje ryzyko pęknięcia do wewnątrz – do jam ciała i stawów i zainfekowania całego organizmu (posocznica). Najlepiej więc ropień usunąć, maksymalnie wyczyścić, przepłukać antybiotykiem i zabezpieczyć ranę. Jak postepować wyjasniamy w najnowszym numerze „top bydło”.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)