Reklama zniknie za 11 sekund

Rynek mleka: konsumpcja i ceny

Obrazek

Jakie będą ceny skupu mleka w kolejnych miesiącach? – prognozuje dla top agrar Polska Jakub Olipra, ekonomista z banku Crédit Agricole.

Marcin Jajor27 kwietnia 2020, 11:20
Jak podkreśla Jakub Olipra, obecnie cała uwaga sektora mleka skupia się na półkuli północnej, a więc USA i UE, które teraz determinują podaż na światowym rynku mleka. Tymczasem to właśnie te regiony świata obecnie najbardziej borykają się z koronawirusem.

O ile więc w najbliższym czasie Chiny powinny zgłaszać zwiększony popyt na produkty mleczarskie, bo kraj ten właśnie wychodzi z epidemii, może się okazać, że towarów nie będzie miał kto wysłać, m. in. ze względu na liczne obostrzenia w przepływie towarów. Z tego samego względu efekty interwencyjnego skupu produktów mleczarskich na rynku UE mogą być znacznie ograniczone.

– Dodatkowo musimy pamiętać, że po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku zgromadzone w ramach skupu interwencyjnego zapasy mogą w dalszym ciągu wywierać presję na ceny, co może prowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji – mówi Olipra w rozmowie z top agrar Polska.

Na sytuację wielu branż, w tym sektora mleka ma bieżąca konsumpcja. Niestety, zgodnie z najnowszym opracowaniem Departamentu Analiz Makroekonomicznych banku, zakładając nawet stopniowy wzrost skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji w maju i w czerwcu wraz ze spodziewanym stopniowym znoszeniem obostrzeń można oczekiwać, że przeciętnie w II kw. br. będziemy mieli do czynienia ze spadkiem konsumpcji o 20% (w stosunku do danych z ubiegłego roku). Z kolei po złagodzeniu obostrzeń (m.in. po otwarciu galerii i restauracji) pod koniec wspomnianego kwartału ekonomiści oczekują, że w porównaniu do 2019 r. spożycie prywatne obniży się średniorocznie o 6,7%.

Jakich cen skupu mleka można się spodziewać w kolejnych miesiącach? Czy będziemy obserwowali dalsze niekorzystne zmiany na światowych rynkach? Zamów prenumeratę i czytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

mj/Crédit Agricole


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)