Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Seminarium w Piątnicy: objętościowe w żywieniu cieląt

Obrazek

– Pasze objętościowe muszą być ważnym elementem żywienia jałówek. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest stworzony do tego żeby je trawić. Ich brak rodzi szereg problemów – podkreślał dr Paweł Górka z UR w Krakowie podczas seminarium „top agrar Polska” w Piątnicy (woj. podlaskie).

Marcin Jajor6 marca 2019, 14:22
Ile i jakiej paszy objętościowej potrzebują jałówki hodowlane? – na to pytanie można było znaleźć odpowiedź podczas kolejnej odsłony seminarium „top agrar Polska”, które odbyło się w Piątnicy (woj. podlaskie). W ramach panelu „Dobra zdrowotność stada i wysoka wydajność” odpowiadał na nie dr Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak zaznaczał, zalecany udział pasz objętościowych w dawce pokarmowej, a także ich rodzaj zależy od wieku i masy ciała jałówki. Ale od początku…

Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy od jałówki w naszym stadzie. Wśród celów ekspert wymieniał zdrowie i łatwe zacielenie, dobrą kondycję ciała, wycielenie przed 24 miesiącem życia (co wiążę się z odpowiednio dużymi przyrostami masy ciała) a także – ograniczenie kosztów odchowu. Jak to wszystko osiągnąć?

Specjalista z Krakowa dużo uwagi poświęcił m.in. pierwszemu okresowi odchowu cieląt tj. od urodzenia do odsadzenia. W tym czasie zwierzęta powinny otrzymywać tylko niewielką ilość pasz objętościowych. Najlepiej w postaci sieczki ze słomy lub siana (2–4 cm długości) w ilości 100–200 g/dzień lub 5–10% w starterze. Zbyt duże pobranie pasz objętościowych mogłoby ograniczyć pobranie pasz treściwych.

– Pasze treściwe lepiej stymulują nabłonek żwacza niż pasze objętościowe. Te pierwsze są fermentowane do kwasu propionowego i masłowego, które stymulują rozwój nabłonka żwacza. Nie mniej jednak, podawanie samych pasz treściwych wiąże się z ryzykiem kwasicy żwacza i niebezpieczną wartością pH poniżej 5,2 przez kilkadziesiąt minut dziennie  – mówił dr Górka, zaznaczając, że pasze objętościowe niwelują ten problem, bo ich podanie stymuluje rozwój motoryki żwacza.

Więcej o wykorzystaniu pasz objętościowych w poszczególnych okresach odchowu młodzieży hodowlanej napiszemy w kwietniowym dodatku specjalnym „top bydło”.

mj
Fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)