Reklama zniknie za 11 sekund

Sianokosy w parku narodowym

Obrazek

Biebrzański Park Narodowy wyjątkowo zezwolił rolnikom na odpłatne wykaszanie łąk i zbiór paszy. Na Podlasiu sytuacja wielu gospodarstw jest dramatyczna – udało się zebrać tylko pierwszy pokos traw. Wielu rolnikom paszy wystarczy tylko na 2-3 miesiące.

dr Mirosława Wieczorek9 września 2015, 09:51

Decyzja władz Biebrzańskiego Parku Narodowego to odzew na apel hodowców, którzy nie mają czym nakarmić zwierzęta. Na te cele skoszono już ponad 50 ha łąk. Rolnik płaci za 1 ha ok. 500 zł, a w uzasadnionych przypadkach cena może być niższa.

Z powodu suszy biebrzańskie łąki są w tym roku wyjątkowo suche, a przez to już dostępne. Zazwyczaj można na nie wejść tylko w określonych porach roku, a siano zbiera się i zwozi zimą, gdy bagna zamarzną. W ten sposób ogranicza się do niezbędnego minimum niszczenie darni przez ciężki sprzęt. W BPN są też rejony, gdzie sianokosy dopuszcza się tylko przy użyciu narzędzi ręcznych.

Co rok BPN dzierżawi około 1,3 tys. ha bagiennych łąk. Ich wykaszanie objęte jest ścisłymi obwarowaniami, które dzierżawcy obowiązują się dopełnić. Wykaszanie, mimo że jest to teren parku narodowego jest niezbędne, bowiem otwartych terenów wymagają m.in. ptaki wodno-błotne. Promocji tradycyjnego rolnictwa służy organizowana od lat impreza pod nazwą "Biebrzańskie Sianokosy", która w tym roku odbyła się 5 września.   mwiePicture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)