Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Skup bydła: Letnie ceny

Obrazek

Początek lata to tradycyjne obniżki cen bydła. Wprawdzie w zeszłym roku udało się ich uniknąć, jednak tym razem  wszystko wskazuje na to, że wysokie temperatury i spadek zapotrzebowania z eksportu skutecznie skorygują stawki. Pod koniec czerwca skupy płaciły o kolejne 20 groszy mniej niż przed tygodniem.

dr Mirosława Wieczorek29 czerwca 2018, 14:19

Początek lata i susza na łąkach – w skupach tłoczno, kolejny tydzień nadpodaży towaru w parze z mniejszym eksportem i mamy kolejne korekty w dół. 
– Wprawdzie ostatni deszcz poprawił nieco sytuację na łąkach, jednak w obawie o stan bazy paszowej nadal wielu hodowców chce sprzedać bydło – informują skupujący. Poza południem Polski, które nie może zebrać pierwszego pokosu, bo stale pada (Podhale), wciąż mamy suszę. 
Dlatego co przezorniejsi (którzy nie mają zapasów pasz z ubiegłego roku) już redukują stada. Na razie są to zwierzęta, które i tak miały zostać wybrakowane. Póki co w rejonach, gdzie za mleko cena jest wciąż przynajmniej średnia – krowy w skupach trzymają cenę, bo nie ma ich zbyt dużo.
Najbardziej - o około 20 groszy spadła cena byków mieszańców. Na czystorasowe jest jeszcze dość dobry popyt, choć z zagranicy płyną już sygnały o mniejszym zapotrzebowaniu. Ratuje nas jeszcze dość wysoki kurs euro, bo przy niższym spadki byłyby jeszcze wyższe.
Mimo wszystko prognozy cenowe nie są najgorsze
– Może czeka nas jeszcze tydzień-dwa spadku, potem cena powinna się ustabilizować, a pod koniec wakacji powoli znów rosnąć – przewidują skupujący.

mw
Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)