Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

SM Bielmlek znowu idzie pod młotek: rusza przetarg

Historia Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim ciągnie się od wielu miesięcy. Restrukturyzacja, upadłość, dzierżawa, wypowiedzenie dzierżawy teraz kolejny przetarg na sprzedaż. W międzyczasie wybuchł pożar, a na koniec były właściciel trafił do aresztu.

Dorota Kolasińska25 listopada 2021, 16:22

Historia SM Bielmlek jest zawiła i nie brakuje w niej przewrotnych zdarzeń. Od kilkunastu miesięcy syndyk masy upadłości usilnie stara się sprzedać majątek aby spłacić wierzycieli zadłużonego podmiotu. Proces restrukturyzacji spółdzielni się nie udał, mleczarnia kilkukrotnie wpadała w poważne tarapaty. Ogłoszono upadłość i wystawiono majątek na sprzedaż. Udało się co prawda podpisać umowę dzierżawy, ale została wypowiedziana niedługo po pożarze w budynku proszkowni we wrześniu br.

Miesiąc temu do aresztu trafił z kolei były prezes Tadeusz R., któremu postawiono zarzuty dotyczące działania na szkodę spółdzielni poprzez podejmowanie niekorzystnych ekonomicznie decyzji co doprowadziło do jej bankructwa. 

Dwa dni temu (23.11.2021 r.) syndyk masy upadłości Józef Gliński ogłosił pisemny przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obejmującej zakład produkcji mleczarskiej znajdujący się w Bielsku Podlaskim.

W skład wchodzą nieruchomości o łącznej powierzchni 7,9237 ha wraz budynkami i budowlami; ruchomości stanowiące wyposażenie zakładu; wartości niematerialne i prawne w postaci znaków towarowych, domen internetowych i oprogramowania.

Oprócz działu obsługi surowca z dwiema wagami, laboratorium odbioru mleka, linii przygotowania mleka surowego, masłowni, w skład majątku wchodzi również proszkownia, która zamiennie może produkować odtłuszczone mleko w proszku - 96 560 kg/dziennie, mleko pełne – 88.580 kg, serwatkę słodką w proszku – 109.880 kg, mleko z dodatkiem tłuszczy roślinnych lub mleko zaglomeryzowane i instant. 

Pisemne oferty kupna w przetargu można składać do 17 grudnia 2021 r. Cena wywoławcza to 140 mln zł.

Poprzedni przetarg miał miejsce rok temu podczas procesu restrukturyzacyjnego, zgłosiły się do niego dwie mleczarnie. Wartość majątku oszacowano wówczas na tę samą kwotę. 

oprac. dkol na podst. syndyk-biuro.pl
fot. Kolasińska
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)