Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Skup bydła: spadków cen nie widać

Obrazek

Ubojnie od dwóch tygodni straszą spadkami cen, a te ani drgną. Popyt odpowiada podaży i nie ma podstaw, aby coś zmieniać. Od miesiąca mamy tylko lekkie korekty w górę lub w dół (o 0,10–0,20 zł) tam, gdzie lokalnie brakuje bądź jest nadmiar towaru.

dr Mirosława Wieczorek16 lutego 2018, 15:55
– Praktycznie od połowy stycznia  popyt i podaż zrównoważyły się powodując stabilizację cen – usłyszeliśmy w skupach. Lekkie wahania to wynik regionalnych niedoborów żywca, zwłaszcza krów (na południu ratują się towarem ze Słowacji). Hodowcy niechętnie brakują krowy mleczne ze względu na rekordowo wysoką cenę mleka – w granicach 1,5 zł/litr.

Zapowiada się, że wkrótce krów będzie w skupach więcej –mleczarze rozpoczną brakowanie, bo cena mleka spada, lokalnie nawet o 0,30 zł/l. 
Duża równowaga panuje na rynku byczków - popyt prawie idealnie odpowiada podaży, więc mimo zapowiedzi obniżek, cena wciąż się utrzymuje. Od przyszłego tygodnia ubojnie zapowiadają obniżki, ale czy do nich dojedzie, przekonamy się już wkrótce.

Tymczasem jak podaje Credit Agricole – z ostatnich danych GUS wynika, że w grudniu wzrosło pogłowia bydła do 6,0 mln sztuk (+1,1% r/r). Analitycy potwierdzają zapowiedzi ubojni – w kolejnych kwartałach pogłowie spadnie, szczególnie krów mlecznych, ze względu na obniżenie cen skupu mleka.
Byki maksymalnie 14 zł/kgZ przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 14,00 zł netto/kg, a najniższa to 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.
Krowy w górę
Po chwilowych spadkach, w tym tygodniu cena krów ustabilizowała się. Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej to już 12,30 zł netto/kg, a najniższa 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,10 zł netto/kg, a minimalnie 5,20 zł netto/kg.    mwie, fot K. Sierszeńska

Zobacz wszystkie ceny skupu bydła - sonda cenowa topagrar.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)