Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Steki będą luksusem ze względu na zmiany klimatu?

Obrazek

Dyrektor największego w Europie przetwórcy, Danish Crown, przewiduje porzucenie mięsa wołowego na rzecz bardziej „przyjaznej” klimatowi wieprzowiny. Czy steki staną się luksusem?

19 października 2021, 06:00

Szkodliwy wpływ produkcji mięsa na klimat może wkrótce sprawić, że steki wołowe staną się luksusem. Szef największego w Europie zakładu mięsnego Danish Crown, Jais Valeur, przewiduje rychłe porzucenie mięsa w celu ratowania planety.

Według dyrektora generalnego Danish Crown, w dobie dążenia wielu państw do osiągnięcia neutralności węglowej (zrekompensowania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery) steki z wołowiny ludzie będą jeść w wyjątkowych przypadkach. Mniej szkodliwym dla atmosfery mięsem Valeur nazwał wieprzowinę.


Niechęć konsumentów

Naukowcy szacują, że produkcja mięsa i innych produktów zwierzęcych stanowi 57% emisji z przemysłu spożywczego, więc wzywają producentów do mniejszego wyrządzenia szkody planecie. Ekolodzy wzywają do ograniczenia spożycia mięsa na poziomie państwowym.

Dla przykładu, przedstawiciele Brytyjskiego Komitetu ds. Zmian Klimatu zasugerowali mieszkańcom Wielkiej Brytanii, żeby do 2030 roku spożywać o 20% mniej mięsa, a do 2050 roku – o 35% mniej.

Rząd hiszpański również chciał wezwać obywateli do spożywania mniejszej ilości mięsa, ale inicjatywa ratowania planety spotkała się z falą negatywu. Przemysł mięsny tworzy w kraju 2,5 miliona miejsc pracy, a dzięki eksportowi przynosi około dziewięciu miliardów euro zysku.

Maryia Khamiuk 
oprac. al
fot. pixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)