Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Stop antybiotykom

Obrazek

Znaleźliśmy się w niechlubnej czołówce państw Europy pod względem zużycia antybiotyków w leczeniu zwierząt. Przez 5 lat (2010–2015) sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych wzrosła o 23% do 582,5 ton.

dr Mirosława Wieczorek3 lipca 2018, 06:00
„Za odkrycie penicyliny i jej leczniczego działania w różnych chorobach zakaźnych” – tak w 1945 r. kapituła noblowska uzasadniała przyznanie Nobla w dziedzinie medycyny. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. szkocki bakteriolog i lekarz, Alexander Fleming, który skromnie mówił o sobie – „To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem”. Odkrycie penicyliny uznano za najważniejsze medyczne wydarzenie XX w. Był to początek ery antybiotyków. Dziś, 90 lat po przełomowym odkryciu i 80 lat po rozpoczęciu produkcji penicyliny na skalę przemysłową mamy szansą, że XXI wiek stanie się stuleciem walki a antybiotykoopornością. Tegoroczną XXI Międzynarodową Konferencję Naukową dla lekarzy weterynarii, zootechników i hodowców w Polanicy organizatorzy poświęcili właśnie zagadnieniu – jak nie stosować antybiotyków?

Co możemy zrobić?
Są dwie drogi, by ograniczyć stosowanie antybiotyków – ograniczyć szerzenie się chorób zakaźnych poprzez stosowanie szczepień profilaktycznych i poprawę dobrostanu oraz zastąpić antybiotyki innymi związkami (np. nanocząsteczkami, sterydami czy choćby nawadnianiem w przypadku biegunek).
O pomysłach na ograniczenie antybiotyków przeczytacie w najnowszym wydaniu TB.



Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)