Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Streptococcus rządzi!

Obrazek

Aż nie chce się wierzyć, że takie stada jeszcze istnieją – w 2013 roku przy wydajności 6,7 tys. kg mleka rocznie liczba komórek somatycznych (lks) przekraczała milion.

dr Mirosława Wieczorek23 grudnia 2015, 06:00

Hodowca zgłosił się z tym problemem do lek. wet. Tomasza Nowaka z Brańska, ponieważ nie mógł odstawiać mleka w klasie ekstra. Tak wysoka lks przy dość niskiej wydajności wskazywała na zakażenie Streptococcus agalactiae.

– Zacząłem od badań bakteriologiczno-środowiskowych, aby określić rodzaj patogenu/ów wywołujących zapalenia. Podejrzenia okazały się słuszne –90% stada było nosicielami tej bakterii – wyjaśnia Tomasz Nowak. Rzut oka na przebieg doju wyjaśnił wszystko. Nie było pre- ani post dippingu, wymiona wycierano mokrymi, brudnymi szmatami albo wcale. Oprócz wprowadzenia żelaznych zasad konieczna stała się niestety też wymiana ekipy dojarzy. O tym jak hodowca wraz z lekarzem uporali się z problemem przeczytacie Państwo w najnowszym wydaniu tap, w dziale top bydło.

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)