Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka obchodzi jubileusz 15-lecia działalności!
– Nasze doświadczenia podczas minionych 15 lat pracy pozwoliło na wypracowanie współpracy tylko z takimi przetwórcami, którzy realizują umowy nie tylko w czasie hossy na mleko ale również w kryzysie. Nie oczekujemy niczego więcej niż tylko cen rynkowych – mówił Andrzej Jarmasz, prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka, podczas obchodów jubileuszu 15-lecia działalności spółdzielni.
Hodowcy bydła i producenci mleka zrzeszeni w Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka, jej pracownicy a także przedstawiciele partnerów biznesowych i firm współpracujących – wszyscy wspólnie świętowali jubileusz 15-lecia działalności Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka.
Impreza odbyła się w drugiej połowie czerwca na terenie Pałacu w Mierzęcinie (woj. lubuskie) po niemal dwóch latach oczekiwania związanego z pandemią COVID-19.
Jak wspominano, Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka powstała z inicjatywy Andrzeja Jarmasza w 2005 r. i początkowo liczyła 35 członków, który odstawiali wówczas łącznie ok. 10 tys. litrów mleka/dzień. Dziś to największa w Polsce spółdzielnia, która obok działalności skupowej nie prowadzi przetwórstwa mleka.
W ciągu minionych lat liczba dostawców wzrosła do 530, a ilość skupowanego dziennie mleka – do 580 tys. litrów. Cysterny transportujące surowiec od członków spółdzielni pokonują łącznie 51 różnych tras. Łącznie skup prowadzony jest w obrębie sześciu województw (lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego), a średnia dzienna produkcja mleka od jednego dostawcy przekracza 1 tys. l białego surowca.
Ważnym punktem w rozwoju SPPM był początek współpracy z Wielkopolską Spółdzielnią Producentów Mleka w 2010 r. oraz powstanie nowej siedzimy spółdzielni w 2020 r., w którym jest możliwość prowadzenia konferencji, szkoleń, zebrań statutowych i negocjacji.
– Pierwsi członkowie spółdzielni zamieszkiwali tereny północno-zachodniej Polski, gdzie po wejściu w gospodarkę rynkową znaczną większość, bo aż 70% producentów mleka, stanowiły państwowe gospodarstwa rolnie. W chwilą, gdy przestały istnieć, przesłały też funkcjonować tamtejsze zakłady przetwórcze. Wówczas wpadłem na pomysł żeby zająć się gospodarstwami, które zostały i stworzyć jedną spółdzielnię po to, by sprzedawać mleko do najlepszych podmiotów przetwórczych na terenie Polski, ale też ze względu na lokalizację – na terenie UE. Dla nas liczy się tylko to, by spółdzielnia płaciła producentom mleka cenę rynkową – zaznaczał Andrzej Jarmasz podczas uroczystości.
Jak dalej uzupełniał, doświadczenia podczas minionych lat pozwoliły spółdzielni na wypracowanie lojalnych i dobrych partnerów biznesowych, którzy realizują umowy kupna mleka nie tylko w czasie hossy na surowiec ale również w kryzysie, co nie zawsze było regułą. W zamian nie muszą zabiegać o pojedynczych producentów mleka. Mają zorganizowany surowiec w cysternach, co znacznie poprawia siłę negocjacyjną SSPM w rozmowach i pozwala na wymaganie cen rynkowych.
– Współpracujemy z małymi, średnimi i dużymi producentami mleka. Wszystkich bardzo szanujemy i jeśli z różnych powodów jakiś odbiorca nie oferuje komuś ceny rynkowej, to jesteśmy otwarci. U nas nie ma żadnych podziałów – deklarował Jarmasz.
Ogromny szacunek dla pracy hodowców widoczny był podczas uroczystości bardzo wyraźnie. Władze SSPM nie tylko dziękowały wszystkim pracownikom i partnerom, ale przede wszystkim – właśnie dostawcom mleka. Wyróżnionych zostało łącznie 30 członków spółdzielni, który w ciągu minionych lat 2005–2020 dostarczali mleko o najwyższej jakości. Nagrody Grand Prix otrzymali:
- Andrzej Babiak, Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Smogóry;
- Tomasz Czeszyk;
- GR Honorata i Józef Kaźmierczak;
- GR Lech Andruszkiewicz i Bogusław Żak;
- Leszek Joachim;
- Marek Kaczorowski:
- Andrzej Kaliski;
- Łukasz Kaliski;
- Waldemar Kliemann;
- Andrzej Kruszyna;
- Mirosław Łopaczyk;
- Tadeusz Majchrzak;
- Emilia Niemyt, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Kołbacz;
- Anna Obiała;
- Zbigniew Piosik;
- Eugeniusz Podolski;
- Piotr Reimer z Przedsiębiorstwa Rolne Długie Stare;
- Zenon Przybylak;
- Zbigniew Rutkowski;
- Witold Skorupka;
- Stadnina Koni „BIELIN”;
- Sebastian Sulikowski;
- Aleksander Tadych;
- Andrzej Waśkowiak;
- Wacław Gojlik & Andrzej Atras, WPR „Rolgo”;
- Marek Wiśniewski;
- Szczepan Ziarnek;
- Damian Konopiński;
- Karol Nowak;
- Marek Okoń.
Przeczytaj również

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Jubileusz Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka