StoryEditor

System kaucyjny: opakowania po produktach mleczarskich nie trafią na listę!

Od kilku miesięcy trwa debata na temat listy produktów, które miałyby trafić na listę systemu kaucyjnego. Branża mleczarska alarmowała, że wpłynie to niekorzystnie zarówno na przetwórców i producentów mleka. Są korzystne zmiany decyzji!
15.06.2024., 17:00h

System kaucyjny ma zacząć funkcjonować w Polsce dla opakowań po napojach (butelki szklane, PET i puszki) od stycznia 2025 roku, a dla opakowań po produktach mlecznych zgodnie z aktualnymi zapowiedziami Ministerstwa Klimatu od stycznia 2026 roku. Jest on oczywiście potrzebny dla branży napojowej, by ograniczyć ilość generowanych odpadów. Wprowadzenie systemu niestety wiąże się też z kosztami – trzeba zorganizować punkty odbioru i składowania opakowań, ich przewóz, mycie, sortowanie i wreszcie sam recykling. Te koszty poniosą wszyscy producenci produktów objętych systemem, sklepy, konsumenci. Do tego dochodzą oczywiście koszty produkcji – zarówno w gospodarstwach, jak i na poziomie przetwórstwa. Ceny energii, opakowań, koszty pracy – nie da się ich bezkarnie przerzucać na konsumenta, by potem więcej zapłacić rolnikowi - alarmował w wywiadzie na łamach top agrar Polska Marcin Hydzik, prezes ZPPM. Konsekwencje wprowadzenia w.w. rozwiązań z pewnością byłyby ogromne. Na szczęście do tego nie dojdzie. 

Ministerstwo klimatu i Środowiska wyłączy produkty mleczne z systemu kaucyjnego

Związek Polskich Przetwórców Mleka postulował o zmiany w systemie kaucyjnym, tak aby z listy zniknęły produkty mleczne. 13 czerwca br. Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska poinformowała, że produkty mleczne będą wyłączone z systemu kaucyjnego, co ma ogromne znaczenie dla producentów i przetwórców mleka, ale również dla konsumentów.

- Od początku prac nad nowelizacją ustawy kaucyjnej, wyłączenie opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego było kluczowym postulatem, zgłaszanym przez nasz Związek. Zwracaliśmy uwagę na liczne zagrożenia sanitarne, wynikające z konieczności gromadzenia opakowań, zawierających resztki żywnościowe, zarówno na etapie gospodarstw domowych, ale też w placówkach handlowych, spośród których zdecydowana większość będzie prowadzić zbiórkę manualną.  Pogląd ten podzieliła również Federacja Konsumentów, jednocześnie wskazując na niekorzystny wpływ proponowanych rozwiązań na konsumentów. Dlatego cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu również dostrzegło tego rodzaju ryzyka i ostatecznie podzieliło nasze argumenty w tym zakresie - podkreśla Marcin Hydzik.

oprac. dkol na podst. ZPPM

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 16:44