Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Szwajcarski ser słucha rapu, muzyki klasycznej i rocka!

07.11.2018

Drukuj

Szwajcarski ser słucha rapu, muzyki klasycznej i rocka!

Artykuł dostępny

Szwajcarski producent serów przeprowadził eksperyment, aby sprawdzić czy muzyka ma wpływ na smak sera Emmental, jeden z najsłynniejszych serów w Szwajcarii.
Przechodząc przez swoją XIX-wieczną piwnicę w Burgdorf, mieście znanym również jako Berthoud, na skraju regionu Emmental w centralnej Szwajcarii, Beat Wampfler prezentuje setki doskonale uformowanych krążków sera dojrzewającego w równych rzędach.

r e k l a m aZa dnia Beat Wampfler jest lekarzem weterynarii, nocą przemienia się w … serowara. 
W rogu swojej nienagannie czystej piwnicy stoi dziewięć otwartych drewnianych skrzyń z krążkami sera Emmental, pod spodem znajdują się małe głośniki. 
Od września sery słuchają różnych rodzajów muzyki np. rocka Led Zeppelin po legendy hip hopu A Tribe Called Quest.
Projekt, którego podjął się Wampfler zatytułowany "Sonic cheese: experience between sound and gastronomy" ma pokazać, że siła muzyki może wpływać na rozwój, cechy, a nawet smak sera.

Mozart czy flamenco?

– Bakterie są odpowiedzialne za powstawanie smaku sera, z enzymami, które wpływają na jego dojrzałość, jestem przekonany, że wilgotność, temperatura i składniki odżywcze nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na smak – powiedział Wampfler. Według serowara dźwięki czy nawet ultradźwięki mogą mieć wpływ na fizyczne lub biologiczne reakcje zachodzące wewnątrz sera. 

Myśl o graniu rock'n'roll'owej muzyki serom w celu zmiany smaku może sprawić, że wielu naukowców stwierdzi, że to żart, a nie doświadczenie i popuka się w głowę... 

Jednak część społeczności naukowej przez wiele lat analizowała wpływ dźwięku na rośliny, a niektóre matki włączają muzykę klasyczną nienarodzonym dzieciom, co ma rzekomo wpłynąć na ich intelekt. W niejednej, odwiedzanej przez naszą Redakcję oborze krowy słuchają muzyki od rana do nocy. Zapewne nie mają specjalnych preferencji i raczej nikt nie robił doświadczeń czy wolą słuchać Bethovena czy może Disco Polo i jaki to ma wpływ na poziom białka czy tłuszczu w mleku. Na pewno umila czas i wpływa na emocje – udowodnione u ludzi. Wywołuje całą gamę barw, przyjemnych i nieprzyjemnych uczuć, a nawet sięga do najdalszych zakątków naszego umysłu wydobywając wspaniałe wspomnienia np. z dzieciństwa. 

Polecany artykuł

Ruszają kontrole – efekty aferyNaukowcy eksperymentowali z sonochemią, badając w szczególności, w jaki sposób ultradźwięki mogą wpływać na reakcje chemiczne.
Uczniowie na uniwersytecie pomagają w realizacji projektu w ramach programu rozpoczętego w zeszłym roku, aby połączyć społeczności w regionie - w tym przypadku rolnictwo i sztukę.

– Na początku trochę się baliśmy. Nigdy nie myśleliśmy, że pewnego dnia znajdziemy się w piwnicy w Burgdorfie wypełnionej serami – zaśmiał się dyrektor Christian Pauli.

Na razie Emmentale dojrzewają wraz z muzyką płynącą z głośników, czekając na degustację w nowym roku.

– Czy ser smakuje lepiej? Trudno powiedzieć – mówił Wampfler. Serowar ma nadzieję, że najlepszy okaże się ser dojrzewający w rytmie hip hopu. 

Jury składające się z ekspertów od degustacji serów 14 marca 2019 r. oceni, który z nich był najsmaczniejszy...

oprac. dkol na podst. phys.org
Fot. phys.org


Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii