Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Trojaczki!

Obrazek

Trojaczki, w tym dwie cieliczki i jeden byczek urodziły się w jednym z gospodarstw w woj. warmińsko-mazurskim.

Marcin Jajor25 grudnia 2019, 08:55
Zaskoczenie a potem radość – to emocje, jakie towarzyszyły hodowcom, gdy niespodziewanie zobaczyli nad ranem w oborze 3 cielaki. Wszystkie pochodziły od jednej krowy! Mowa o Janie i Łukaszu Przeworowskich, odpowiednio ojcu i synu z niewielkiej miejscowości Cwaliny w gminie Biała Piska (woj. Warmińsko-mazurskie).

Rolnicy łącznie z dzierżawami użytkują ok. 40 ha ziemi  i utrzymują 46 krów mlecznych. Całe stado bydła z młodzieżą liczy ok. 100 szt. Krowa, która urodziła trojaczki reprezentuje rasę polską holsztyńsko-fryzyjską odmiany czerwono-białej (RW). Poród był fizjologiczny i nie wymagał interwencji hodowców, ani lekarza weterynarii. Zwierzę jest w drugiej laktacji.

Zgodnie z szacunkami rolników – masa urodzeniowa cieląt wyniosła ok. 30 kg. Co prawda, jak wspominają – jeden spośród urodzonych cieląt dość ciężko oddychał, ale krótka reanimacja dała pozytywne rezultaty i ostatecznie wszystko skończyło się dobrze. Stan zdrowia zwierząt nie wskazuje na jakiekolwiek problemy.

Narodziny trojaczków, to jak zaznaczają hodowcy, pierwszy taki przypadek w ich gospodarstwie. Z podobną sytuacją nie spotkali się też u nikogo z okolicznych producentów mleka.

mj
Fot. PrzeworowskiPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)