Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Ubój rytualny będzie możliwy? Nie na eksport

Obrazek

Konflikt polsko-izraelski pogłębia się, do czego przyczynia się także ustawa o zakazie uboju rytualnego. PiS może zmienić proponowane przepisy i zezwolić na ubój na potrzeby związków wyznaniowych. Ubój na eksport nadal pozostanie niemożliwy.

Aneta Lewandowska27 lutego 2018, 11:13
W ostatnich tygodniach współpraca Polski i Izraela nie układa się pomyślnie. Przede wszystkim dzieje się tak za sprawą nowelizacji ustawy o IPN i rosnącego antysemityzmu. To nie wszystko – problem stwarza także tzw. Ustawa Czabańskiego, dzięki której ubój rytualny zwierząt będzie zakazany.

Zakaz uboju bez ogłuszania stworzy problemy nie tylko dla rolników, których zwierzęta trafiają do muzułmanów i żydów. Jak informuje „Rzeczpospolita”, z ustawą nie zgadza się m.in. Europejskie Stowarzyszenie Żydów.

Pomysłodawca projektu, poseł PiS Krzysztof Czabański, prowadzi rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski. Możliwe, że ustawa zostanie złagodzona na potrzeby związków wyznaniowych.
– Pan rabin złożył propozycję poprawek wraz z uzasadnieniem. Dotyczą tego, na czyje konkretnie potrzeby może być stosowany ubój rytualny – mówił dla „Rzeczpospolitej" poseł Czabański. Spotkania potwierdza także rabin Schudrich.
– Spotkałem się dwa razy z posłem Czabańskim, a rozmowa była bardzo otwarta i konkretna – mówił gazecie.

Tylko dla związków wyznaniowych


Początkowo projekt ustawy wprowadzał całkowity zakaz uboju rytualnego. To stanowi ogromny cios dla branży mięsnej w Polsce, która obecnie wysyła mięso koszerne i halal na 40 rynków. Teraz członkowie Prawa i Sprawiedliwości negocjują możliwość uboju na potrzeby gmin wyznaniowych. Jeśli zakaz całkowicie zakaże tego typu uboju, nie tylko przed polskimi hodowcami zamkną się zagraniczne rynki, szczególnie na Bliskim Wschodzie, ale problem będą mieli także żydzi i muzułmanie mieszkający w Polsce.

Kontrowersyjna metoda uboju, jaką jest ten bez ogłuszania, według naczelnego rabina nie jest tak okrutny, jak mówią o tym media.
To jedna z mniej bolesnych form uboju. Zwierzę o wiele mocniej cierpi, gdy w uboju z ogłuszeniem nie zadziała ogłuszanie, a nie są to odosobnione przypadki – mówił.

Dopuszczenie uboju rytualnego dla związków wyznaniowych może chociaż w małym stopniu złagodzić konflikt polsko-izraelski, ale to szczególnie nie pomoże hodowcom. Jak mówi Witold Choiński, prezes „Polskiego Mięsa”, Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wysyła do Izraela chłodzoną wołowinę, a wartość eksportu mięsa koszernego i halal to rocznie 2 miliardy złotych. Jak twierdzi, rolnicy mogą liczyć na spadki cen – aż do 1,5 zł na kilogramie.

Ustawa ma być dopracowywana w marcu. Nie wiadomo jeszcze, jaki kształt ostatecznie przyjmie. Do tej pory protestowali już producenci wołowiny, właściciele i pracownicy ferm futrzarskich, związki rolników, a teraz związki wyznaniowe. Z drugiej strony organizacje ekologiczne nie ustają w doniesieniach o złym traktowaniu zwierząt, a najnowszy spot reklamowy, piętnujący hodowlę zwierząt futerkowych, już niebawem może ukazać się w telewizji, jak informuje stowarzyszenie „Otwarte klatki” na Facebooku.

al na podst. "Rzeczpospolita"


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)