Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Unia Europejska importuje mniej wołowiny

16.06.2017

Drukuj

Unia Europejska importuje mniej wołowiny

Artykuł dostępny

W porównaniu z I kwartałem 2016 roku import świeżej wołowiny do UE był o 2 150 ton (2,8%) mniejszy. Natomiast 18 780 ton wyniosła ilość zaimportowanego przez UE zamrożonego mięsa wołowego (mniej o 190 ton niż przed rokiem).  Łącznie unijne wydatki na import wołowiny spadły we wspomnianym  okresie o 3,1% i wyniosły 458 mln euro.

r e k l a m aW ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku nastąpiły także zmiany w grupie głównych światowych dostawców mięsa wołowego do Unii Europejskiej. Główny eksporter wołowiny do UE – Brazylia – sporo straciła przez mięsny skandal. Kraje Wspólnoty zaimportowały w pierwszym kwartale br. 27 870 ton mięsa wołowego, a więc aż o 20% mniej niż rok wcześniej. Sytuację po wybuchu mięsnej afery w Brazylii wykorzystała natychmiast Argentyna, która zwiększyła we wspomnianym okresie dostawy wołowiny do UE o ponad 50% do poziomu 15 290 ton. Tym samym po raz pierwszy od 2012 roku Argentyna znalazła się na II miejscu wśród największych eksporterów mięsa wołowego do krajów Wspólnoty.

W tym samym rankingu Urugwaj spadł na trzecie miejsce, mimo dostarczenia do UE 14 500 ton wołowiny. Na czwartym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, które zwiększyły swoją sprzedaż do klientów z UE o 23,9% do poziomu 5 960 ton po raz pierwszy w rankingu. Z kolei z Australii UE zaimportowała zaledwie 4400 ton. Tu Komisja Europejska jako przyczynę niskich zakupów mięsa wołowego w tym kraju podaje większe zainteresowanie australijskim mięsem w krajach azjatyckich.

oprac. bcz

Źródło: AgE

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii