Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Unijni audytorzy: Natychmiast wzmocnić Inspekcję Weterynaryjną!

Natychmiastowe wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej to główne zalecenie unijnego audytu, który w piątek zakończył się w Polsce. Kontrolerzy zwrócili także uwagę na potrzebę poprawy sytuacji w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

wk7 kwietnia 2019, 14:09
Wizyta unijnych audytorów była zaplanowana już dawno i początkowo miała dotyczyć tylko sektora drobiu. Jednak po aferze z nielegalnym ubojem bydła Bruksela zdecydowała się na jej rozszerzenie o rynek wołowiny.

W ostatni piątek w Głównym Inspektoracie Weterynarii odbyło się spotkanie podsumowujące 2 tygodniową kontrolę.

– Wnioski płynące od unijnych inspektorów, które prosili przekazać do ministra były takie, że należy wzmocnić Inspekcje Weterynaryjną. Dać dobre pieniądze ludziom, żeby chcieli pracować - mówiła w sobotę w Łodzi na Kongresie Praktyki Weterynaryjnej "Vetforum" zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Katarzyna Piskorz.

Unijni inspektorzy zwrócili uwagę na duża ilość wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej będące efektem niskich pensji oraz odchodzenia lekarzy weterynarii z pracy. Zakwestionowano również pełną skuteczność systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, do którego nie zawsze na czas rolnicy zgłaszają fakt sprzedaży lub ubicia zwierzęcia. Dyskutowano także nad rządowym pomysłem tzw. etatyzacji wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii.

- Likwidacja całkowicie wyznaczonych lekarzy weterynarii nie przyniesie tego efektu o którym im (MRiRW) chodzi, a który leży u podstaw tej sytuacji w Inspekcji. Nie chodzi o to, aby komuś odbierać to co ma, tylko raczej chodzi aby docenić innych i podnieść zarobki pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Wzmocnić najpierw u źródła u podstaw jednostki Inspekcji Weterynaryjnej tak, aby oni mogli poczuć się docenieni. Bez wzmocnienia tego trzonu czyli Inspekcji Weterynaryjnej nic nie dadzą inne zmiany przepisów. To zostało wczoraj bardzo wyraźnie wyartykułowane  - mówiła zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Katarzyna Piskorz.

Unijni audytorzy po powrocie do Brukseli przygotowują oficjalny raport z zaleceniami, który zostanie przesłany do Warszawy. 
 wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)