Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

USA: wykryto nietypowy przypadek „choroby szalonych krów”

Obrazek

W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Karolinie Południowej wykryto nietypowy przypadek gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), zwanej potocznie „chorobą szalonych krów”. 

Dominika Mulak30 maja 2023, 15:12
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ogłosił 19 maja, że wykryta choroba neurologiczna była nietypowym przypadkiem typu L BSE. Wykryto ją u pięcioletniej krowy w rzeźni w stanie Karolina Południowa podczas rutynowej kontroli bydła uznanego za nie nadające się do uboju.

– Zwierzę nigdy nie zostanie poddane ubojowi i nie stanowi zagrożenia dla dostaw żywności lub zdrowia ludzi w Stanach Zjednoczonych – podkreśliło USDA. Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA, nie powinno to mieć również wpływu na handel wołowiną w USA. 

Jak podaje USDA, jest to siódmy przypadek wykrycia BSE w Stanach Zjednoczonych. Z poprzednich sześciu przypadków, tylko pierwszy w 2003 roku dotyczył klasycznego BSE u krowy importowanej z Kanady. Pozostałe przypadki to atypowe BSE typu H lub L. Nietypowe przypadki gąbczastej encefalopatii bydła są rzadkie i spontaniczne i zwykle występują u starszego bydła. 

Według USDA, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) sklasyfikowała USA jako kraj o znikomym ryzyku wystąpienia BSE. Przy takim statusie nietypowe przypadki BSE nie wpływają na oficjalny status ryzyka, zgodnie z wytycznymi OIE. Dlatego też, według departamentu, nie powinno być problemów z eksportem. 

Jednak nietypowy przypadek BSE w Brazylii w tym roku doprowadził do miesięcznego zawieszenia eksportu wołowiny z tego południowoamerykańskiego kraju do Chin. Według analityka Global Agritrends Simona Quilty'ego, umowa handlowa między USA a Chinami nie przewiduje jednak wstrzymania eksportu w przypadku nietypowego przypadku gąbczastej encefalopatii bydła. W przypadku Brazylii i Chin jest to inaczej uregulowane w protokole zdrowotnym.

BSE – co to za choroba?

Gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine Spongiform Encephalopathy – BSE) jest przewlekłą, śmiertelną chorobą neurologiczną dorosłego bydła, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w obrębie struktur mózgowych. Częstym jej objawem jest brak koordynacji. Chora krowa ma problemy z chodzeniem i wstawaniem. Może również zachowywać się bardzo nerwowo lub agresywnie, dlatego BSE jest często mylnie nazywana „chorobą wściekłych krów”.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)