Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Utworzono Europejskie Centrum referencyjne ds. dobrostanu

07.03.2018

Drukuj

Utworzono Europejskie Centrum referencyjne ds. dobrostanu

Artykuł dostępny

W dniu 5 marca br. zostało utworzone Centrum Referencyjne ds. dobrostanu zwierząt (EU Reference Centre for Animal Welfare). Jest to pierwsza tego typu organizacja. 

r e k l a m a


Według przedstawicieli KE stanowi to kamień milowy w podtrzymaniu wysokich standardów w zakresie dobrostanu panujących w UE. Dzięki czemu dla wielu innych zewnętrznych rynków jesteśmy konkurencyjni. 
Utworzone konsorcjum składające się z Wageningen Livestock Research (Holandia), Friedrich Loeffler Institute (Niemcy) i Wydział Nauk o Zwierzętach na Uniwersytecie Aarhus (Dania) zostało wyznaczone jako Centrum referencyjne UE.

Europejskie Centrum najprawdopodobniej będzie zbudowane z Ośrodków referencyjnych ds. Dobrostanu zwierząt w każdym kraju członkowskim, a jego głównym zadaniem będzie kontrola dobrostanu.

Priorytety i zadaniaWedług KE poprawa dobrostanu na fermach trzody chlewnej i egzekwowanie przepisów dotyczących utrzymania będzie obecnie sprawą priorytetową. Certyfikat będzie weryfikowany co pięć lat. 


Centrum zapewni wsparcie techniczne i skoordynowaną pomoc dla państw członkowskich przy przeprowadzaniu urzędowych kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt. Przyczyni się również do upowszechniania dobrych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt w UE. W szczególności zapewni on jej ekspertyzę naukową i techniczną, przeprowadzi badania i opracuje metody oceny poziomu dobrostanu zwierząt i poprawy obecnego stanu rzeczy.


Skuteczne przekazywanie wiedzy i innowacyjne strategie są niezbędne do spełnienia wymogów w zakresie dobrostanu. Centrum będzie odpowiedzialne za rozpowszechnianie wyników badań, a także przeprowadzanie kursów szkoleniowych dla personelu krajowych sieci wsparcia naukowego, dla właściwych organów państw członkowskich i dla ekspertów spoza UE.


Określone zadania Centrum zostaną określone w rocznych lub wieloletnich programach prac ustanowionych zgodnie z celami i priorytetami odpowiednich programów prac przyjętych przez Komisję.


dkol/ na podst. ec.europa.eu

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co się dzieje z wnioskami na modernizację gospodarstw z 2018 roku? Nie uwierzysz…

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii