Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

W Austrii potwierdzono chorobę niebieskiego języka

Obrazek

Po 7 latach w Austrii ponownie wystąpiła choroba niebieskiego języka, lokalne służby weterynaryjne wyznaczyły strefy ochronne.

Ryszard Lesiakowski21 listopada 2015, 06:00

Austriackie urzędy stwierdziły chorobę niebieskiego języka w 3 gospodarstwach utrzymujących bydło. To pierwsze przypadki zanotowane w tym kraju od 7 lat – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zwierzęta dotknięte chorobą nie wykazywały objawów choroby. Infekcje wirusem BT serotyp 8 wykryto w ramach krajowego programu kontrolnego. Gospodarstwa z zainfekowanym bydłem znajdują się we wschodnich krajach związkowych (landach), tj. Burgenland i Steienmark.  Austriackie urzędy weterynaryjne wyznaczyły strefy ochronne i wprowadziły ograniczenia w transporcie zwierząt. Przejazd ze stref ochronnych do otwartych możliwy jest tylko wtedy, gdy zwierzęta uznane są jako zabezpieczone. Taki status mogą uzyskać poprzez szczepienie, przy czy istotne jest przestrzeganie odpowiednich terminów. Z punktu widzenia austriackiego ministerstwa ubój zainfekowanych zwierząt lub obowiązkowe szczepienia wrażliwych gatunków nie są konieczne. Ostatnio choroba niebieskiego języka wystąpiła w Austrii w 2008 rok. Od początku września węgierskie służby weterynaryjne informowały o wystąpieniu serotypu 4. Na Węgrzech dotychczas zainfekowanych jest 68 sztuk bydła w 29 gospodarstwach i dwie zakażone owce w dwóch gospodarstwach. top agrar (opr. les) Picture of the author
Autor Artykułu:Ryszard Lesiakowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)