Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Większe stada są bardziej rentowne

Obrazek

Koszty zakupu zwierząt, pasz oraz wiek pierwszego wycielenia – to główne czynniki, które w przypadku większych stad decydują o ich lepszej rentowności – mówiła dr Ewa Kołoszycz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie podczas Podlaskiego Forum Bydła.

Marcin Jajor22 listopada 2016, 06:00

Prelegentka z ZUT w Szczecinie porównywała gospodarstwa z małą – jak na warunki Europejskie – osadą poniżej i równą 70 krów z większymi fermami liczącymi 280 i więcej krów (na podstawie danych ankietowych IFCN oraz EDF ).

Według dr Kołoszycz, większa opłacalność produkcji białego surowca w tych ostatnich wynika m.in. z mniejszej konieczności zakupu zwierząt. Były one znacznie wyższe w małych stadach. Duże opierają remont stada głównie na własnym materiale hodowlanym. Kolejna kwestia do koszty pasz, w tym szczególnie objętościowych, które są produkowane w gospodarstwie. W dużych fermach wynoszą one przeciętnie 3,5 tys. zł/krowę i są niższe od najgorszych stad o ok. 700 zł. Duży wpływ na koszty produkcji mleka ma również wiek pierwszego wycielenia. W najlepszych, a więc najbardziej rentownych gospodarstwach był on o miesiąc wcześniejszy w stosunku do najgorszych.

Co ciekawe – jak podkreślała specjalistka – wydajność mleczna zwierząt nie ma większego znaczenia. Oznacza to, że zwiększenie wydajności mlecznej krów nie daje gwarancji lepszej opłacalności produkcji mleka, bo o tej decydują głównie koszty. Większych różnic nie wykazano także w przypadku brakowania krów, które w największych stadach sięgało 27% wobec 30% w małych. Zatem ten czynnik nie decyzuje o przewadze ekonomicznej tych pierwszych.

opr. mj
Fot. Jajor

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)