Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wystawa Bydła Mięsnego i aukcja na Podlasiu

08.10.2018

Drukuj

Wystawa Bydła Mięsnego i aukcja na Podlasiu

Artykuł dostępny

To już trzecia Wystawa Bydła Mięsnego w Janowie i 9 aukcja Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, a mimo to nadal robi wrażenie. Z roku na rok rośnie liczba uczestników licytacji, a więc można wnioskować, że rośnie zainteresowanie tym rodzajem sprzedaży żywca i samym bydłem czystorasowym. Oprócz tego, że można kupić bardzo dobrej jakości materiał do opasu, czy dalszej hodowli, można wymienić poglądy z bardziej doświadczonymi hodowcami. 
Wystawa i aukcja odbyły się jak co roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie w powiecie sokólskim na Podlasiu, a podczas uroczystego otwarcia uhonorowano najlepsze zwierzęta w tym sezonie. 

Wystawa Bydła Mięsnego

r e k l a m a
Na wystawę z 5 gospodarstw przyjechało 29 zwierząt reprezentujących następujące rasy – charolaise, limousine, simentaler mięsny, blonde d’aquitaine, hereford i były oceniane w 9 kategoriach. 

  • Czempion jałowice limousine w wieku do 12 miesięcy – APA 7, Świderska Jolanta, Kożuchy, Biała Piska,
  • Czempion jałowice limousine w wieku od 12 do 18 miesięcy –  ASTKA 5, Świderska Jolanta, Kożuchy, Biała Piska,
  • Czempion jałowice hereford w wieku 12-18 miesięcy –  PARA 2, Jabłonowski Leszek, Jabłonowo Kąty, Sokoły,
  • Czempion jałowice blonde d’aquitaine powyżej 18 miesięcy – NUTKA, Kraśnicki Piotr, Ostra Góra, Korycin,
  • Czempion jałowice limousine w wieku powyżej 18 miesięcy – HELLA 4, Klepacki Krzysztof, Janów, Sokółka
  • Czempion buhaje simentaler mięsny w wieku do 12 miesięcy – ABAKUS 1B, Słowikowski Wojciech, Kolonia Tykocin, Tykocin,
  • Czempion buhaje charolaise w wieku do 12 miesięcy – ZOSTER, Moritz Lesław Aleksander, Cichy, Świętajno, 
  • Czempion jałowice charolaise w wieku do 12 miesięcy – ENUA 3, Moritz Lesław Aleksander, Cichy, Świętajno, 
  • Superczempionem tegorocznej wystawy został ZECER 3, w kategorii buhaje limousine w wieku powyżej 12 miesięcy, a jego właściciel to Krzysztof Klepacki z Janowa z powiatu sokólskiego. 

W zeszłym roku na aukcji Superczempiona zdobyła NUTKA, jako jałówka do 12 miesięcy rasy blonde d'aquitaine, która wraz z dwiema innymi robiły furorę swoją budową i umaszczeniem, zwierzęta należą do Piotra Kraśnickiego. Co ciekawe, hodowca przywiózł te same sztuki w tym roku, a hodowcy mogli zobaczyć jak niesamowicie wyglądają jałówki po roku. Teraz to dorodne jałowice powyżej 18 miesięcy, olbrzymiego kalibru, z zarysowanym każdym mięśniem zadu, udźca i łopatek. Jak widać, praca nie poszła na marne. 

IX Aukcja Bydła Mięsnego w Janowie

Polecany artykuł

Zero tolerancji! Rada Sektora Wołowiny proponuje korzystne zmiany!
Aukcje w Janowie zyskują na popularności, z roku na rok gromadzą coraz więcej zainteresowanych hodowców. W licytacji wzięło udział 20 uczestników, twarze części z nich są znane, bo biorą w nich udział regularnie. Miłym zaskoczeniem okazał się tegoroczny skokowy wzrost uczestnictwa tak wielu nowych hodowców. Korytarz pomiędzy boksami był wypełniony, a w niektórych momentach licytacji było gorąco. Spośród 124 wystawionych na sprzedaż jałówek i buhajków w wieku do 12 miesięcy, w wadze od 200 do 400 kg, wylicytowano wszystkie. 
Jałówki osiągnęły cenę od 9,0 -13,40 zł za kg netto, natomiast byczki od 10,40 -13,90 zł netto za kg.

– Możemy uznać, że aukcja była sukcesem. Ceny uzyskiwane na aukcji są satysfakcjonujące dla sprzedających rolników. Najwyższą cenę uzyskały jałówki hodowlane w wadze 240 kg, które zostały kupione do gospodarstwa, które rozpoczyna hodowlę rasy limousine. Ta aukcja była rekordowa pod względem osób kupujących, było ich aż 20 i nie każdemu udało się coś kupić. Bardzo się cieszę, że wśród kupujących oprócz stałych uczestników aukcji jest coraz więcej rolników indywidualnych – mówi Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 
 
dkol
Fot. D. Kolasińska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii