Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Zakazy hodowli dla rolników: Są komentarze organizacji hodowców

Obrazek

- Za dużo ideologii, a za mało merytorycznej dyskusji – skomentował prezes PZHiPBM Jecek Zarzecki dyskusję, która miała miejsce 21.03 na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej. Na prośbę Marszałka Sejmu miała ona ocenić czy zawarte w projektach ustaw zakazy są zgodne z unijnymi przepisami.

dr Mirosława Wieczorek23 marca 2018, 09:07
Przebieg dyskusji Jacek Zarzecki zna z … mediów. Organizacje branżowe nie zostały zaproszone na posiedzenie Komisji. Jak tłumaczył jej przewodniczący – komisja póki co sprawdzała zgodność projektu ustawy z przepisami europejskimi.

Obie ustawy (jedna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości oraz druga podpisana przez Platformę Obywatelską) zakładają zakaz hodowli zwierząt na futra. Projekt PiS obejmuje też zakaz uboju rytualnego.
– Ale i nawet w projekcie ustawy PO jest szereg zapisów, które budzą nasze wątpliwości – przykładowo konieczność zapewnienia zwierzętom ochrony przed wiatrem i deszczem. Są rasy, którym w zupełności wystarczają zakrzaczenia. O tych niuansach też będziemy chcieli porozmawiać – wyjaśniał prezes PZHiPBM i dodał:
– W tej chwili nasze najważniejsze zadanie to uświadomienie posłom, jak zakaz uboju rytualnego wpłynie na byt ekonomiczny rolników. A sytuacja nie jest ciekawa – z jednej strony mamy Brexit, umowy Mercosour, z drugiej postępujący ASF i spadające ceny mleka. W tej sytuacji problemy na rynku wołowiny są nam naprawdę niepotrzebne.

Tym bardziej, że w ostatnim czasie jest to jedyny stabilny sektor produkcji, ze wzrostem 6-8% rocznie. Podobna sytuacja była w 2013 roku. Po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego, nasze ciężko zdobyte rynki natychmiast zajęli inni. Polskie bydło wyjeżdżało poza granicę Polski i tam inni dokonywali uboju rytualnego.
– W sytuacji, gdy tyle zainwestowaliśmy w Fundusz Promocji Mięsa Wołowego, w poszukiwanie i zdobywanie rynków trzecich, szkoda byłoby te kontakty stracić – mówił top agrarowi prezes Zarzecki.
– Nie chcemy rozmawiać tylko z posłami z Komisji Rolnictwa, ale planujemy dotrzeć do każdego z 460 posłów i każdego ze 100 senatorów oraz przekonać ich jakie będą konsekwencji wprowadzenia zakazu uboju rytualnego. Trzeba uświadomić rządzącym jaki wpływ na byt ekonomiczny wsi polskiej będzie miała decyzja o zakazie uboju rytualnego. W całej tej dyskusji nie widzę przesłanek merytorycznych, jest to wyłącznie gra na emocjach – podsumował prezes Zarzecki.
mwie
fot. Jajor

CZYTAJ TAKŻE: Sejm: Zakazy hodowli dla rolników coraz bliżej…


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)