Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Zapisane w genach

Obrazek

Pół roku temu po raz pierwszy  w Polsce opublikowano listę buhajów wycenionych metodą genomową. Od tej pory można oficjalnie stosować nasienie rozpłodników ocenionych tą metodą.

dr Mirosława Wieczorek19 lutego 2015, 12:14

 

Metoda oceny genomowej wciąż jest przedmiotem gorących dyskusji budząc zarówno nadzieje, jak i obawy hodowców. Te ostatnie wynikają przede wszystkim z lęku przed tym co nieznane. Selekcja genomowa jest bowiem metodą nową, znaną dopiero od paru lat – najpierw naukowcom, potem hodowcom.

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o wykorzystanie nasienia buhajów wycenionych genomowo, znów trochę „zaspaliśmy“. Wprawdzie w polskich stacjach pozyskujących nasienie od kilku lat prowadzona była genomowa ocena wartości hodowlanej, ale metodę tę stosowano tylko do wstępnej selekcji młodych buhajów, które na tej podstawie dopuszczano do testowania i oceny na podstawie wydajności córek.

Dopiero gdy hodowcy na bieżąco śledzący co dzieje się w hodowli światowej zaczęli interesować się nasieniem genomowym, w Polsce zaczęto zastanawiać się jak ma się to do obowiązującego prawa. Droga do legislacji nowej metody była długa i wyboista (pisaliśmy o tym m.in w TB 9/2014), niemniej jednak w końcu ku zadowoleniu hodowców udało się. Zestawienie najlepszych buhajów wycenionych genomowo proponowanych przez firmy dystrybuujące nasienie oraz sprywatyzowane spółki inseminacyjne zaprezentujemy w najnowszym wydaniu top bydło (3/2015).Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)