Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Zapłacisz więcej za ocenę bydła

Obrazek

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podnosi stawki za usługi hodowlane. To efekt obcięcia dotacji na postęp biologiczny. 

wk8 lipca 2019, 18:39
O sprawie informowaliśmy w połowie maja kiedy to decyzją ministerstwa rolnictwa dotacja na postęp biologiczny spadła z 89 mln do 40 mln zł.

Resort rolnictwa tłumaczył wtedy, że decyzja jest konieczna, a polska hodowla rozwija się dobrze. Ale decyzja o obcięciu stawek odbije się w efekcie na rolnikach.  

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała, że znaczne ograniczenia środków na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej, niesie za sobą poważne skutki zarówno dla hodowców jak i dla organizacji świadczących usługi na ich rzecz. „W zaistniałej sytuacji, zostaliśmy zmuszeni podnieść stawki za proponowane przez naszą firmę usługi i zdajemy sobie sprawę z ryzyka wynikającego ze wzrostu finansowania po stronie współpracujących z nami hodowców.”. 

Do tej pory, w przypadku ksiąg hodowlanych wsparcie państwa wynosiło 100% kosztów bezpośrednio związanych z ich prowadzeniem. Odpłatność za ocenę wartości użytkowej dotowana była w wysokości do 70% kosztów realizacji tego zadania. Teraz to się zmieni.

„Nie mieliśmy wpływu na powyżej wspomnianą decyzję dotyczącą ograniczenia dotacji i uważamy, że będąc dysponentem środków wsparcia pochodzących z budżetu państwa, PFHBiPM wydatkuje je w sposób racjonalny a także bardzo odpowiedzialny. Robiliśmy i nadal robimy wszystko, aby opłaty nie były obciążeniem dla hodowców, niestety ograniczone wsparcie państwa popchnęło nas do podniesienia cennika" - napisała PFHBiPM w oświadczeniu. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)