Reklama zniknie za 11 sekund

Zbieraj pasze bez strat

– Dziś już nie liczy się tylko sama wydajność zbioru na hektar, ale szybkość reakcji na zmianę warunków pracy na polu po to, aby zebrać czystą paszę, bez strat i chronić glebę – podkreślał Wojciech Mantaj z firmy Pöttinger Landtechnik GmbH podczas IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.

Marcin Jajor14 grudnia 2019, 12:35
Ograniczona ilość opadów i związany z tym deficyt wody praktycznie co roku daje się we znaki hodowcom bydła mlecznego. Ile można zyskać i na jakie rozwiązania postawić, by zyskać więcej cennej paszy objętościowej?

– Podczas samego tylko zbioru pasz możemy wygenerować aż 20% strat – mówił Wojciech Mantaj z firmy Pöttinger Landtechnik GmbH. Jak podkreślał ekspert istnieje szereg różnych rozwiązań, które przechodzą przez cały cykl technologiczny –  poczynając od kosiarki poprzez przetrząsacze czy zgrabiarki, aż po przyczepy czy prasy zbierające – które będą ograniczać straty na podbieraczu.

Specjalista mówił m.in. o system zbiorczego prowadzenia pokosu Cross Flow. To przenośnik ślimakowy, który za jednym przejazdem zestawu tworzy gotowy do zbioru pokos. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć liczbę przejazdów, ale też straty. Masa ścięta przez listę koszącą jest bowiem od razu przenoszona i nie ma kontaktu z ziemią.

– Ograniczamy koszty, ograniczamy straty, ale też poprawiamy czystość paszy bo nie zbieramy żadnych zanieczyszczeń, które mogą się znajdować na łące – zaznaczał przedstawiciel firmy Pöttinger Landtechnik GmbH.

mj


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)