Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

ASF w Belgii – jaki scenariusz czeka producentów wieprzowiny?

Obrazek

ASF w Belgi jest już faktem. Wszystko dzieje się w prowincji Luksemburga, blisko granic z Francją i Luksemburgiem. Na terenie pojawienia się choroby wprowadzone zostały dwie strefy: zakażona wokół przypadków i otaczająca ją buforowa. W obszarze zakażonym zabroniono polowania na dziki, by zwierzęta nie przemieszczały się w inne miejsca. Strefy te będą obowiązywały przez co najmniej 24 miesiące.

Anna Kurek7 października 2018, 10:51
Belgia powoli będzie musiała pogodzić się z tym, że ASF jest obecny w tym kraju. Zapytaliśmy eksperta, jak ta sytuacja wpłynie na europejski i światowy rynek:

Łukasz Czech, Bank BGŻ BNP Paribas:

Duzi importerzy wieprzowiny, tacy jak Chiny, nie wprowadziły jeszcze zakazu importu z Belgii. Rozprzestrzenienie się choroby jest prawdopodobne ze względu na dużą liczebność dzików w regionie wystąpienia choroby i małą odległość od granicy z Luksemburgiem (22 km) i od granicy z Francją (17 km).

W scenariuszu, w którym choroba nie rozprzestrzenia się poza Belgię, wpływ na rynek nie będzie istotny. Belgia odpowiada za 5% pogłowia świń i 2,4% wolumenu eksportu poza UE z krajów Wspólnoty. Ze względu na ASF, import wieprzowiny z Belgii poza UE może zostać zakazany, lecz ten wywóz stanowi tylko 0,2% produkcji w Unii. W scenariuszu pesymistycznym (rozwój ASF w Holandii, Francji oraz Niemczech) zablokowany może być eksport odpowiadający 3,3% produkcji w UE, co obniżyłoby poziom cen na rynku. Warto pamiętać, że w dużej mierze eksportowane są podroby i produkty o niższej wartości rynkowej, których nadwyżka zostałaby najpewniej ulokowana w mniej zamożnych krajach Unii. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)