Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Debata: ASF zmienia rynek świń w Polsce (video)

Co dzieje się aktualnie na rynku świń? Jak sytuację w branży postrzegają rolnicy? A jaki pogląd mają przedstawiciele zakładów mięsnych? O tym rozmawialiśmy podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie.

Paulina Janusz-Twardowska2 lipca 2021, 15:45
W bardzo żywej dyskusji organizowanej przez redakcję miesięcznika top agrar Polska  udział wzięli: Mirosław Zachariasz – producent świń z woj. warmińsko-mazurskiego, właściciel stada 800 loch; Grzegorz Turulski – prezes GPR Lub-Tucz; dr Piotr Kowalski – dyrektor generalny ds. skupu trzody chlewnej Animex Foods; Grzegorz Brodziak – prezes Good Valley; vi-ce prezes Związku Pol-Pig; Albert Hortmann-Scholten – przewodniczący niemieckiej giełdy VEZG. Debatę poprowadził Karol Bujoczek – redaktor naczelny top agrar Polska.

Jak dziś wygląda rynek świń w Polsce? Co musi się zmieni?
- Sytuacja jest bardzo trudna i nieprzewidywalna, co związane jest i z sytuacją finansową, czyli drogimi paszami oraz tanim żywcem, jak również z organizacją sprzedaży w strefach ASF. Są bardzo duże blokady, a transporty są źle zorganizowane. Na sprzedaż tuczników przerośniętych z powodu niemożności sprzedaży związanej z obszarem ASF czas oczekiwania wynosi 4-5 tygodni – mówił Mirosław Zachariasz.

Jego doświadczenia podziela szef Grupy Producentów Rolnych Lub-Tucz.
- Nasza grupa jest w byłej czerwonej strefie, gdzie wiele zakładów zrezygnowało z odbioru trzody. Jeszcze 10 lat temu Lub-Tucz zrzeszał 96 rolników, dziś pozostało 47 i przewiduję, że w tym roku zrezygnuje z produkcji kolejnych 15—20. Wraz z redukcją mniejszych gospodarstw rynek przejmują integratorzy, jak Agri-Plus. Rolnicy nie mają wyjścia. Ci, którzy nie mają kredytów pozostawiają budynki puste, ale ci, którzy mają zobowiązania wchodzą w tucz kontraktowy. Ta tendencja idzie wraz z ASF od wschodu kraju – relacjonował sytuację w regionie Turulski. – W grupie staramy się współpracować z mniejszymi, lokalnymi gospodarstwami, gdzie wahania cen są mniejsze. Te jednak mają duży problem z organizowaniem transportów – dodaje.

Zdaniem dr Piotra Kowalskiego z Animex Foods, na wschodzie kraju bardzo dużo ubojni odbiera tuczniki ze stref II i III. - My w tej chwili mamy dwa zakłady włączone do uboju z tych stref. Zakład w Ełku w praktyce nie ubija innych tuczników. Teraz włączyliśmy Starachowice – wskazywał.

W  ocenie dyrektora ds. skupu trzody chlewnej, różnica w cenach między tucznikami ze stref ASF a w pozostałych częściach krajów bardzo zmieniała się w czasie i była wyższa, gdy w strefach pomorowych znajdowały się niewielkie obszary naszego kraju.

– 3-4 lata temu różnica między żywcem ze strefy III (niebieskiej) a strefy zerowej (białej) dochodziła do złotówki. Teraz w strefie III ta różnica jest nie większa niż 30 gr., w strefie II wynosi do 10 gr. Coraz więcej odbiorców akceptuje ten surowiec, coraz łatwiej się nim zarządza  – twierdził dr Kowalski.

Sytuację cenową na rynku świń mogłoby uspokoić działanie organizacji na kształt niemieckiej giełdy VEZG. Jak mówił Grzegorz Brodziak, powinniśmy wymagać regulacji, które gwarantowałyby rzetelne rozliczenie tuczników, które mają taką samą jakość i ten sam status zdrowotny.

- Z naszych dyskusji m.in. w ramach PolPig i Forum ds. Zwalczania ASF apelujemy, by na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii wypracowano jednakowy standard dla akceptacji transferów świń ze strefy do strefy, co poprawiłoby możliwości sprzedażowe. Często lekarz ze strefy II wyraża zgodę na wywóz świń ze swojego terenu, jednak inspektor z miejsca docelowego nie chce przyjąć tych zwierząt na swój teren – wskazywał na narastający problem Brodziak.

Całą dyskusję  na temat sytuacji rynkowej już niebawem będzie można obejrzeć na naszej stronie www. Szeroką relację i najważniejsze wnioski przedstawimy już w sierpniowym wybadaniu miesięcznika top agrar Polska. Materiału szukaj w dziale top świnie.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)