Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Atak grypy w chlewni

Obrazek

Zima za nami, wydawałoby się, że sezon grypowy również, tymczasem choroba nadal pojawia się w krajowych chlewniach.

Anna Kurek2 kwietnia 2015, 16:03

Pomimo niskiej śmiertelności podczas infekcji grypa powoduje spore straty w produkcji dlatego nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza teraz, kiedy w dzień bywa ciepło, a w nocy nadal chłodno i wilgotno.

Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że ok. 30% naszych stad miało kontakt z wirusem grypy. W sprzyjających warunkach choroba występuje w formie ostrej i ma bardzo poważne skutki. Zachorowalność sięga 100% zwierząt. Widoczne jest posmutnienie, brak apetytu, wysoka gorączka (41–42°C) oraz napadowy kaszel przez ok. tydzień. Nierzadko podobnie jak u ludzi pojawia się wysięk z nosa oraz kichanie. Takie objawy utrzymujące się przez ok. tydzień powodują ogromne straty ekonomiczne od spowolnienia przyrostów u tuczników po poronienia i obumieranie płodów u loch.

W przypadku stwierdzenia grypy w stadzie należy koniecznie poprawić warunki środowiskowe w chlewni i zapewnić zwierzętom ciepłe, suche i wolne od przeciągów pomieszczenia. Świnie muszą mieć stały dostęp do wody. Najczęściej lekarze weterynarii podają w tym czasie antybiotyki do wody do picia zapobiegając w ten sposób wtórnym zakażeniom. Niezbędne jest także podanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych takich jak paracetamol, czy kwas acetylosalicylowy.

Jednym z rozwiązań mających ochronić stado przed grypą są szczepienia ochronne. Podanie ich lochom ma zabezpieczyć przed infekcją prosięta w pierwszym okresie życia. Dwukrotne szczepienie warchlaków ma zapewniać ochronę do końca tuczu.  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)