Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Brazylijska firma prezentuje pierwszą ciężarówkę napędzaną biometanem pochodzącym od świń

Obrazek

Nutribras Alimentos zaprezentował pierwszą w historii ciężarówkę zasilaną biometanem z ferm trzody chlewnej. Osiągnięcie to było możliwe dzięki ponad 2 dekadom przekształcania pozostałości świńskich w biogaz i bionawozy.

Anna Kurek19 sierpnia 2022, 12:09

Głównym wyzwaniem projektu, opracowanego we współpracy z Universidade do Vale do Taquari w stanie Rio Grande do Sul, było oczyszczenie biogazu produkowanego w biofermentatorach, które obecnie wytwarzają energię dla obiektów firmy.

- Biometan jest o krok przed biogazem. Biogaz zawiera metan, ale także inne gazy, które mogą uszkodzić silniki spalinowe. Wreszcie nasz prototyp był w stanie oczyścić biogaz i osiągnąć 96% stężenia metan - mówi Jonas Stefanello, dyrektor techniczny Nutribras Alimentos.

Bardziej korzystne

Pomysł powstał, gdy zespół zdał sobie sprawę, że potencjalna energia z biogazu byłaby lepiej wykorzystywana jako biometan do paliwa samochodowego niż do energii elektrycznej.

Narodowa Agencja Naftowa (ANP) pozwala na zasilanie pojazdów biometanem, a ta alternatywa może być korzystniejsza zarówno pod względem finansowym, jak i środowiskowym dla Nutribras.

- Opracowaliśmy cały proces i znaleźliśmy model ciężarówki, który działa na gaz ziemny – dodaje.

Do 35.000 metrów sześciennych dziennie

Według Nutribras potencjał ich gospodarstw do wytwarzania produktu wynosi do 35 000 metrów sześciennych dziennie.

- To dużo. Aby dać wyobrażenie, cała obecna flota firmy, w tym samochody ciężarowe, użytkowe lub osobowe, a także maszyny rolnicze, zużyłaby 8.000 metrów sześciennych, gdyby była zasilana wyłącznie biometanem – wyjaśnia dyrektor.

Zdobywanie skali

Od teraz celem jest zwiększenie skali produkcji dzięki produkcji biometanu we własnych zakładach Nutribras.

 - Biometan jest lepszy niż benzyna i etanol zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i zrównoważonego rozwoju. Ma nieskończenie niższą emisję gazów cieplarnianych niż paliwa kopalne czy nawet etanol z trzciny cukrowej - zapewnia.

Ponadto proces oczyszczania biogazu może generować inne użyteczne produkty uboczne, w tym CO2. Według niego, przy najbardziej solidnym i wydajnym systemie filtracyjnym, dane wejściowe będą badane pod kątem wykorzystania w innych działaniach.

Źródło: PigProgressPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)