Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Burza w przepisach. Jaki będzie finał?

Obrazek

Od kilku tygodni rolnicy – producenci świń – żywo dyskutują  pomysły, które są prezentowane przez Komisję Europejską w związku ze zwiększeniem bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach utrzymujących świnie. Nowe rozporządzenie już weszło w życie!

Anna Kurek4 czerwca 2021, 06:00
Wzmocnione środki bezpieczeństwa w gospodarstwach utrzymujących świnie w strefach ASF. Tym od kilku tygodni żyją rolnicy. Nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji weszło w życie 21 kwietnia 2021 r., jednak póki co nie mamy krajowych wytycznych, w związku z czym przepisy te nie będą egzekwowane do końca października 2021 r. 

Nowe przepisy dotyczą rolników, którzy produkują świnie w strefach ASF i przemieszczają je poza te strefy. Podstawowe wymagania dotyczą ogrodzenia gospodarstw oraz posiadania planu zabezpieczenia biologicznego. Nowością jest również to, że rolnicy będą musieli podzielić gospodarstwa na strefą czystą – budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz strefę brudną – podwórko, garaże, magazyny, część socjalna. GIW zapowiedział przygotowanie wytycznych, które mają ułatwić rolnikom przygotowanie planu zabezpieczenia biologicznego.

To duże zaskoczenie dla branży. Rolnicy domagają się wprowadzenia okresu przejściowego, minimum do końca roku. O taką prolongatę wystąpiło do ministra Pudy Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF. W uzasadnieniu czytamy: 

"Wprowadzenie przepisów rozporządzenia może wywołać paraliż branży zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców. Zagrożenie dotyczy możliwości pozrywania łańcuchów dostaw, co spowoduje z jednej strony trudności w zbyciu żywca i obrocie  zwierzętami hodowlanymi w strefach ASF oraz spadek cen skupu na tych terenach, a z drugiej brak zaspokojenia potrzeb surowcowych przetwórstwa, wzrost cen żywca w strefie białej i zwiększony import. Rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego w porównaniu ze strefą wolną od choroby nie będzie służyło rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną."

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)