Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Ceny świń rosną, rośnie też niepokój

14.07.2016

Drukuj

Ceny świń rosną, rośnie też niepokój

Artykuł dostępny

Stawka 6,90 zł lub nawet 7,10 zł/kg WBC już chyba nikogo nie dziwi, bo taką oferuje od tygodni wiele ubojni w Polsce. Niepokoi jednak niektórych rolników fakt, że cena cały czas rośnie. Na krótką metę to oczywiście powód do radości, bo przecież hodowcy, którzy przetrwali najgorsze miesiące mogą w końcu odbić straty. Jednak w dłuższej perspektywie może to przynieść tylko bolesne zderzenie z rzeczywistością.

r e k l a m aWięcej tuczników, to niższe ceny
Zachęceni dobrą koniunkturą producenci żywca, którzy nie tak dawno temu zrezygnowali z produkcji żywca, mogą zechcieć ponownie zasiedlać puste tuczarnie. Wówczas – co nietrudno przewidzieć – wzrośnie na rynku liczba świń i tym samym szybko spadnie cena. – A jeszcze, nie daj Boże, w związku z przypadkami ASF, zablokują eksport polskiej wieprzowiny, to liczba tuczników na rynku gwałtownie wzrośnie i znowu będzie problem – mówi w rozmowie z topagrar.pl jeden z hodowców trzody w warmińsko-mazurskim. Póki co, w wielu regionach kraju słychać o niedoborach dostaw tuczników. Czynnik ten wzmacnia trend wzrostowy cen.

Na Zachodzie bez zmian
Na niemieckiej giełdzie utrzymała się stawka 1,66 euro/kg WBC. W ślad za tym trendem poszła część ubojni w Polsce, pozostając przy stawkach sprzed tygodnia. Bardzo nieliczne obniżyły stawkę o około 10-20 gr/kg, jednak nadal większość podniosła. Czy cena w Niemczech przestanie rosnąć? Bardzo możliwe, że przystopuje, jednak raczej na pewno w najbliższym tygodniu nie spadnie. Presja eksportu wieprzowiny z krajów Unii Europejskiej na rynki trzecie jest na tyle silna, szczególnie ze strony Chin, że raczej nie należy spodziewać się gwałtownego odwrotu trendu cen.


Eksport kwitnie
Jak już pisaliśmy przed tygodniem, w dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymuje się popyt na wieprzowinę głównie ze strony Chin. Duże ilości mięsa wieprzowego są eksportowane z Niemiec, Hiszpanii oraz Danii. Kolejnym czynnikiem jest redukcja zapasów w magazynach, głównie we Francji. 


Polskie ceny skupu świń
Dzisiejsza analiza oferowanych za świnie cen wskazuje, że najwyższa stawka za kilogram żywca wieprzowego wynosi 5,50 zł w województwie łódzkim, a najniższa to 4,10 zł/kg w województwie lubelskim. Najwyższa stawka za klasę E to 7,10 zł/kg w województwie mazowieckim, natomiast najniższa to 6,30 zł/kg z lubelskiego.    ag

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju.
 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła: Popyt na żeńską połowę

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii