Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Ceny tuczników bez większych zmian. Co przyniosą kolejne tygodnie?

Obrazek

Wydawało się, że ceny tuczników dalej będą rosły i wreszcie rolnicy doczekają się czasów, w których godziwie zaczną zarabiać na tej produkcji. Niestety, nic z tych rzeczy. 

Jan Bromberek21 kwietnia 2022, 16:03
W ostatnim czasie na rynku tuczników zagościła stabilizacja. Ceny po gwałtownych wzrostach z połowy marca, mimo podwyżek na zachodzie Europy, spadły. Obecnie się ustabilizowały i przeciętnie za żywiec wieprzowy ubojnie płacą ok. 6,5 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych maksymalne stawki sięgają 8,5 zł/kg w klasie E.

Mamy sytuację, której nikt nie jest w stanie logicznie wytłumaczyć. Gdy u naszych zachodnich sąsiadów stawki za tuczniki rosły (dwie podwyżki z rzędu), nasi skupujący opuszczali stawki, tłumacząc to umacnianiem się złotówki względem euro. Zaznaczyć jednak trzeba, że spadki były niewspółmierne do spadającego kursu euro. Nieoficjalnie mówiło się w zasadzie jedno: mimo że w Niemczech czy Belgii nie było tuczników dla polskich odbiorców, to krajowe tuczniki, będąc droższe niż te na Zachodzie, musiały stanieć, bo ubojnie nie zwykły płacić więcej za rodzimy towar niż za importowany. Dlatego u nas tuczniki, zamiast przeciętnie kosztować ponad 7 zł, wyceniane są po 6,5 zł/kg żywca, a więc o 30 do 40 gr/kg mniej niż np. w Niemczech. Informacje te zdają się potwierdzać, bowiem teraz, gdy na niemieckiej giełdzie VEZG tuczniki utrzymały zeszłotygodniową stawkę, a złotówka znowu nieco się umocniła, w krajowych cennikach na tuczniki zmian nie widać. Wniosek jest zatem prosty – polski tucznik „wreszcie” znowu jest tańszy niż niemiecki, więc cel osiągnięty.

Na razie więc przez najbliższy tydzień rolnicy raczej wzrostów cen świń nie zaznają, mimo że podaż żywca jest niska, zakłady dopytują o surowiec, ale cen podnieść nie chcą. A wzrosty są konieczne, bowiem nawet 7 zł/kg żywca nie zapewnia opłacalności produkcji.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)