Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Ceny tuczników nie pozostawiają złudzeń. Rolnicy likwidują stada na potęgę

Obrazek

Na rynku wieprzowiny sytuacja nadal jest tragiczna. Od wielu tygodni ceny utrzymują się na bardzo niskim poziomie, a pośrednicy i ubojnie co rusz starają się te stawki jeszcze bardziej zdołować.

Jan Bromberek23 października 2021, 14:12
Na początku października takim przyczynkiem ku temu była obniżka na niemieckiej giełdzie VEZG. Wtedy to oficjalną stawkę za tuczniki w Niemczech obniżono do 1,2 euro/kg w klasie E. Taki ruch spowodował, że w naszym kraju rolnicy za tuczniki otrzymują mniej niż 5,5 zł/kg w klasie E w rozliczeniach poubojowych, a za żywiec stawki spadły grubo poniżej 4 zł/kg netto. Wspomniane 4 zł jest praktycznie nieosiągalne, a mogą o nich pomarzyć jedynie ci dostawcy, którzy jednorazowo są w stanie przygotować pełne auto tuczników – chodzi o partie od 100 do 180 świń. Sytuacja zdaje się beznadziejna i bardzo dziwna. 

Z jednej strony ubojnie kupują tuczniki za naszą zachodnią granicą, a z drugiej krajowe zwierzęta stają się coraz bardziej bezwartościowe. Widząc to, gospodarze coraz częściej decydują się na likwidację produkcji.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że na ten krok decyduje się coraz więcej producentów w cyklu zamkniętym, a trzeba pamiętać, że ci, którzy zlikwidują stado macior, do tej produkcji już nie wrócą. Tempo likwidacji produkcji w naszym kraju, ale także w Niemczech, jest szybkie.


60% wieprzowiny z importu


MRiRW przedstawiło ostatnio następujące dane dotyczące importu i eksportu mięsa do Polski w 2020 roku.
W 2020 roku w przypadku mięsa wieprzowego – wartość polskiego importu była na poziomie 1 365,6 mln euro, natomiast w tym samym czasie wartość eksportu z Polski wyniosła 779 mln euro. Oznacza to, że w całkowitych obrotach handlu zagranicznego (import + eksport) mięsem wieprzowym, import stanowił ponad 60% jego całkowitej wartości.

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)