Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Ceny tuczników rosną. Jak wojna wpłynie na rynek trzody chlewnej?

Obrazek

Wielokrotnie informowaliśmy, że sytuacja na Ukrainie nie pozostanie bez wpływu na rynek rolno-spożywczy. Dynamicznie zmieniają się warunki produkcji – rosną co prawda ceny trzody, ale lawina kosztów nie pozostawi na rolnikach suchej nitki.

Dorota Kolasińska14 marca 2022, 09:03

Według Aleksandra Dargiewicza Prezesa PolPig wojna na Ukrainie może mieć silne konsekwencje dla rynku trzody - podniesienia kosztów produkcji, ale także wzrostu cen mięsa.

- Najszybciej, bo już teraz, odczuwane są trudności w kontynuowaniu eksportu wieprzowiny na Ukrainę. UE wysyłała rocznie do Ukrainy blisko 100 tys. ton wieprzowiny, z czego ponad połowę przypadło na Polskę. Wojna znacząco ograniczyła możliwości prowadzenia eksportu. Można jednak spodziewać się, że część dostaw będzie szybko kontynuowana jako pomoc dla ludności cywilnej i armii. Po wojnie, w zależności od jej wyniku, dostawy będą kontynuowane w formie pomocy rozwojowej i odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych. To zaś pozwoli płynnie odbudować rynek i lokalną produkcję – tłumaczy Aleksander Dargiewicz.

O wpływie wojny na światowy rynek zbóż pisaliśmy już wielokrotnie – niestety ceny pasz wzrosną dramatycznie.  - Duże tempo wzrostu cen zbóż na światowych rynkach ma bezpośrednie przełożenie na ceny pasz dla trzody chlewnej. Pomimo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w Polsce trudno pokryć rosnące koszty produkcji związane nie tylko z cenami pasz, ale z coraz wyższymi kosztami paliwa i energii oraz rosnącą inflacją. Można więc spodziewać się wzrostu cen mięsa. Wzrost cen pasz będzie jednak przejściowy. Unijni importerzy zbóż znajdą inne źródła zaopatrzenia np. USA czy Argentynie posiadających spore rezerwy produkcyjne. W dłuższym okresie można spodziewać się odbudowy potencjału produkcyjnego Ukrainy, zapewne również sankcje wobec Rosji zostaną złagodzone – podaje PolPig.

Rosyjska konkurencja

PolPig podaje, że nie tylko te wyżej wymienione czynniki wpłyną na sytuację na globalnym rynku trzody i produkcji mięsa. Niestety w związku z sankcjami Rosja może przekierować swój eksport wieprzowiny do Chin, gdzie będzie konkurowała o rynki zbytu z unijnymi eksporterami.

- Co prawda Polska ze względu na ASF nie wysyła wieprzowiny do Chin, ale konkurencja zwiększy się również na innych rynkach azjatyckich (Wietnam, Kazachstan, HongKong), co już bezpośrednio wpłynie na polskich eksporterów mięsa – podaje Dargiewicz.

Jakie ceny trzody chlewnej?

Zgodnie z komentarzem PolPig dotyczącym sytuacji podażowo-popytowej i cenowej na rynku trzody nadal notowane są wzrosty w krajach unijnych.

- W ostatnim tygodniu notowania VEZG wzrosły o 25 centów za kg wagi poubojowej. Na przestrzeni miesiąca ceny poszły do góry aż o 55 centów. Rosnące ceny żywca wieprzowego są rezultatem znoszenia obostrzeń po pandemii Covid-19, sezonowych przygotowań do sezonu grillowego oraz słabszej podaży żywca wynikającej z ograniczenia pogłowia i produkcji świń po wielu miesiącach ponoszenia strat przez hodowców. Niestety wzrosty notowań żywca idą w parze ze wzrostami cen pasz, energii i paliw oraz niepewnością co do dalszego wpływu wojny w Ukrainie na europejska gospodarkę – komentuje związek i dodaje, że największe wzrosty notowań cen tuczników w krajach unijnych w stosunku do ubiegłego tygodnia wystąpiły w Belgii (+21₵), Holandii i Austrii (+18₵), Hiszpanii (+8₵), Francji (+6₵) za kg wagi poubojowej. W Danii przetwórcy podnieśli ceny skupu tuczników nieco słabiej (+3₵).

Cena skupu tuczników w dniu 9/03/2022 wyniosła 1,75 €/kg wbc (+25₵) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Ile płacą polskie ubojnie za tuczniki?

Dargiewicz podaje, że krajowy rynek też reaguje dużymi wzrostami. Ekspert wymienia, ze obecnie średnia cena skupu tuczników w kl E wynosi 8,40 zł/kg (+1,2 zł t/t). Wieprzowina była wysyłana także do Ukrainy, niestety wojna znacząco ograniczyła możliwości prowadzenia eksportu do tego kraju.

- Można jednak spodziewać się, że część dostaw będzie kontynuowana jako pomoc dla ludności cywilnej i armii. Wojna wpłynęła także na stronę podażową w postaci ograniczeń w imporcie zbóż paszowych i kukurydzy z Rosji i Ukrainy. Oba kraje są głównymi producentami pszenicy i kukurydzy w Europie. Pojawiły się zatory logistyczne surowców paszowych na Ukrainie. Z obiegu wyłączono również Rosją poprzez sankcje. Duże tempo wzrostu cen zbóż na światowych rynkach ma bezpośrednie przełożenie na ceny pasz dla trzody chlewnej. Pomimo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w Polsce trudno pokryć rosnące koszty produkcji związane nie tylko z cenami pasz, ale z coraz wyższymi kosztami paliwa i energii oraz rosnącą inflacją. W konsekwencji można więc spodziewać się wzrostu cen mięsa – informuje Aleksander Dargiewicz.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna – wraz z cenami trzody, rosną dramatycznie koszty produkcji. Konsumenci też nie będą mieli powodu do radości, bo za tymi podwyżkami, pójdą podwyżki cen wieprzowiny w sklepach.

Oprac. dkol na podst. POLPIG

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)