Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Chińscy rolnicy przeżywają dramat - ceny świń nadal gwałtownie spadają

Obrazek

Ceny trzody chlewnej w Chinach nadal spadają. Ma to dramatyczne konsekwencje dla chińskich hodowców świń i dla rynku światowego.

Dominika Mulak27 września 2021, 14:16
W obliczu gwałtownie spadających cen, chińskie ministerstwo rolnictwa oficjalnie obniżyło swój cel w zakresie pogłowia loch dla właśnie rozpoczętego planu pięcioletniego. Celem jest zapewnienie podaży, ale jednocześnie ustabilizowanie cen, które nadal spadają.

Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi planuje obecnie stado liczące 41 mln sztuk na lata 2021-2025. Jednak zapas nie powinien być mniejszy niż 37 mln sztuk. Wcześniejsze plany zakładały, że docelowo będzie to od 40 do 43 mln sztuk.

Ceny wieprzowiny w Chinach spadły w ostatnich miesiącach i skomplikowały sytuację zarówno drobnych, jak i dużych (notowanych) przemysłowych producentów świń.

Spadek cen wieprzowiny o 45%


W każdym razie ceny chińskiego mięsa wieprzowego spadły tak szybko, jak wcześniej rosły, wywierając ogromną presję na duże przedsiębiorstwa produkujące trzodę chlewną, z których niektóre są bardzo zadłużone. Opublikowany w połowie września indeks cen konsumpcyjnych, pokazał, że ceny wieprzowiny spadły w sierpniu o 45% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Bardzo wysokie ceny ostatnich dwóch lat skusiły dużych przemysłowych producentów wieprzowiny do inwestowania i produkowania coraz większej ilości oraz do budowy ogromnych ferm wieprzowych a nawet całych "miast świń". Jak donoszą analitycy, zaciągnęli wiele kredytów aby sfinansować inwestycje.

Do tego dochodziły liczne dotacje rządowe i wsparcie z prowincji. Na przykład, niektóre rządy prowincji zapłaciły dodatkowo 1500 juanów, czyli nieco poniżej 200 euro, za każdą nową lochę hodowlaną.

Najniższa wartość na rynku terminowym


Według danych chińskiego ministerstwa rolnictwa, hurtowe ceny wieprzowiny spadły do około 20 juanów za kilogram (2,63 euro za kg). Jest to poziom z początku 2019 roku.

W szczytowym momencie kryzysu ASF pod koniec 2019 r. i na początku 2020 r. ceny mięsa wieprzowego wciąż utrzymywały się na poziomie 50 juanów za kilogram (6,60 euro za kg) lub wyższym.

Na rynku terminowym w Dalian ceny żywca wieprzowego w kontrakcie listopadowym wynoszą obecnie zaledwie 12 200 juanów za tonę, czyli 1,60 euro za kg wbc. Jest to jak dotąd najniższa wartość na rynku terminowych i oznacza 35-procentowy spadek od samego lipca.

Źródło: www.agrarheute.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)