Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Chiny: zniesienie ograniczeń importowych zwiększy zakupy wieprzowiny?

Obrazek

Władze Chin rozważają ponowne otwarcie granic po prawie 3 latach surowych ograniczeń związanych z COVID-19. Rosnące dynamicznie pogłowie świń zaczyna spadać, a chlewnie coraz częściej stoją puste.

Maryia Khamiuk22 listopada 2022, 12:20

Ograniczenia pandemiczne osłabiły gospodarkę Chin

Urzędnicy są coraz bardziej zaniepokojeni kosztami ich podejścia do walki z epidemią Covid-19 – blokady nie tylko miast, a nawet całych prowincji, miażdżenie działalności biznesowej i zamknięcie milionów ludzi w domach. To oznacza, że swoimi działaniami ograniczyli najbardziej niezbędny dla gospodarki zasób – ludzi.

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat chiński eksport, który wcześniej wykazywał tendencję wzrostowe, spadł w październiku. Przyczyną jest spadający popyt związany z rosnącym ryzykiem globalnej recesji. Ta słabość eksportu zwiększa presję na gospodarkę, która boryka się z załamaniem rynku nieruchomości, słabością krajowej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, zakłóceniami wynikającymi z kontroli COVID-19 i słabymi wydatkami konsumentów.

Ceny wieprzowiny rosną

Ceny wieprzowiny na chińskim rynku konsumenckim rosną od końca sierpnia – w ciągu miesiąca średnie ceny wzrosły z 4,52 USD (33,07 juanów) do 4,88 USD (35,7 juanów) na początku października. Według danych Narodowego Biura Statystycznego w skali rocznej ceny wieprzowiny w październiku wzrosły o 51,8% wobec 2021 roku, mimo, że produkcja w trzecim kwartale wzrosła o 0,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według analityków branżowych, rolników, dostawców pasz i materiału hodowlanego ceny wieprzowiny w 2023 roku pozostaną wysokie ze względu na mniejszą podaż, chociaż specjaliści ostrzegają, że na popyt mogą mieć wpływ chińskie środki zaradcze przeciwko COVID-19.

Tymczasem ceny żywych świń wzrosły w okresie czerwiec-październik o około 78% do 3,98 USD/kg, czyli 28,50 juanów. To największa wartość od marca 2021 roku, o czym świadczą dane Shanghai JC Intelligence Co Ltd. I chociaż od tego czasu ceny spadły, nadal pozostają powyżej średnich historycznych.

Rząd Chin ukrywa oficjalne statystyki?

Rząd Chin próbuje odnaleźć winnych i oskarżył rolników o to, że zatrzymują świnie w gospodarstwach i wstrzymują ubój, aby je bardziej utuczyć i sprzedać po wyższej cenie. Także Ministerstwo Rolnictwa Chin podkreśla, że zdolności hodowlane kraju są wystarczające. Natomiast analitycy i eksperci twierdzą, że od ostatniej zimy nastąpił znaczny spadek podaży.

– Obniżenie zdolności produkcyjnych macior może być większa niż wyobraża sobie obecny rynek – stwierdził Guan Yilin, analityk Cofco Futures.

Jak czytamy w publikacji Deccanherald, spadający popyt na wieprzowinę i wysokie koszty pasz od czerwca 2021 do lipca bieżącego roku spowodowały, że rolnicy ponieśli straty sięgające 600 juanów na świnię, czyli około 83,85 USD.

Ministerstwo Rolnictwa Chin twierdzi, że liczba loch we wrześniu wynosiła 44,6 mln sztuk, a w tym marcu spadła do 41,85 mln, po czym we wrześniu wzrosła do ponad 43 mln. Chiński kierownik amerykańskiego dostawcy sprzętu rolniczego Hot Slat Inc. uważa tymczasem, że zgłoszona przez resort całkowita liczba loch jest zawyżona, gdyż wiele chlewni stoi pustych.

mkh na podst. Deccanherald
fot. envatoelementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)