Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Co piszczy na światowym rynku wieprzowiny?

Obrazek

Restrukturyzacja na chińskim rynku wieprzowiny, wojny handlowe, walka o zbyt wyprodukowanego surowca. Jak to wpływa na rynek polski?

Paulina Janusz-Twardowska13 lipca 2018, 12:56
Globalny rynek wieprzowiny jest zrównoważony - produkujemy i zjadamy rocznie ponad 119 mln t tego mięsa. Jednak różnice w podaży i popycie są zauważalne w różnych regionach świata. Największym producentem, a za razem konsumentem mięsa wieprzowego są Chiny i dlatego wszyscy uczestnicy rynku bacznie obserwują zmiany na tamtejszym rynku, a jednocześnie wszelkie wyprodukowane u siebie nadwyżki próbują właśnie tam spieniężyć.

W ub. r. światowa produkcja wzrosła o 2%, do czego przyczynili się również Chińczycy. Kraj Środka stopniowo restrukturyzuje branżę, choć zgodnie z doniesieniami chińska produkcja jest wciąż nieopłacalna, gdyż przeciętny rolnik musi do każdego tucznika dołożyć około 120 zł.

Konsekwencją jest spadek pogłowia macior – w I kw. 2018 zlikwidowano tam 380 tys. loch.
Czołowi światowi producenci mają sprzedać w tym roku ponad 9 mln t wieprzowiny poza swoje granice, z czego 1,6 mln t trafi do Chin, choć przewidywano, że tamtejszy rynek wchłonie o 0,9 mln t więcej. Jest to spowodowane 15-proc. wzrostem produkcji chińskiej wieprzowiny w pierwszych 2 miesięcy tego roku. Chiny zmieniają również dostawców - jeszcze niedawno liderem w eksporcie do Chin była UE. Niedawno po piętach zaczęły nam jednak deptać Stany Zjednoczone.

Jednak w związku z trwającą amerykańsko-chińską wojną handlową eksport z USA zwolnił. Niestety, miejsca Amerykanów na rynku chińskim nie zajęła Unia, a kraje Ameryki Południowej, głównie Brazylia. W związku z powyższym europejskie ceny nie osiągnęły oczekiwanego poziomu. Pierwsze miesiące 2108 r. nie były łatwe dla producentów europejskich, w tym polskich. Analizując rynek, nie należy się spodziewać, że w tym roku ceny wieprzowiny osiągną wartości z przed roku.     pj-t na podstawie wykładu Jana Bromberka


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)