Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Coraz więcej wymagań, coraz mniej pieniędzy. Co z hodowlą świń w UE?

Obrazek

Grupa robocza „Wieprzowina” Copa-Cogeca podsumowała dotychczasowe plany Komisji Europejskiej dotyczące zaostrzenia przepisów dobrostanowych. Hodowcy świń w UE muszą spełniać kolejne, kosztowne wymogi przy jednoczesnym spadku opłacalności.

wk29 maja 2023, 20:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Hodowcy obawiają się o przyszłość produkcji
  • W walce z ASF przodują Belgowie i Czesi
  • 12 mln euro na szczepionkę przeciwko ASF

 

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca przedstawiono najnowsze wnioski do trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, aby poprawić dobrostan świń hodowlanych, należy unikać stosowania klatek i obcinania ogonów na rzecz alternatywnych środków, takich jak zwiększenie powierzchni kojców oraz rezygnacji z całkowicie rusztowej podłogi, co budzi obawy wśród hodowców i producentów świń. Ponadto ujawniony przez portale projekt sprawozdania z oceny skutków tego przeglądu potwierdza, że Komisja skłania się ku przestrzeganiu zaleceń (EFSA). Niestety planom wprowadzenia kolejnych nowych i kosztownych zasad nie towarzyszy refleksja o przyszłości hodowców w Unii Europejskiej.

- Unijni producenci wieprzowiny mają coraz większe wymagania a coraz mniej pieniędzy na wdrożenie nowych przepisów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe plany Komisji Europejskiej można się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej. W efekcie  wkrótce na rynku może zabraknąć surowca, dlatego nie możemy dopuścić do uzależnienia się od importu mięsa z krajów trzecich. Musimy dbać o niezależność żywnościową UE i konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na rynku światowym – przekazała po spotkaniu Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Trwa walka z ASF 

Podczas spotkanie przedstawiciel DG Sante (Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności) poinformował o najnowszej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń w UE. W 2022 odnotowano 379 ognisk ASF u świń ( 87% w Rumunii). W 2023 do 25.04.2023 odnotowano 68 ognisk u świń (95% w Rumunii).

Według DG Sante, analizując rozprzestrzenianie się wirusa na świecie można stwierdzić, że strategia w UE przynosi dobre rezultaty, choć jego kontrola u dzików jest trudniejsza niż w przypadku zwierząt gospodarskich. Największym wyzwaniem pod względem bioasekuracji są wciąż gospodarstwa drobnotowarowe. UE posiada unikalną wiedzę i doświadczenie w zakresie zapobiegania, kontrolowania i eliminowania ASF. Jedynym krajem, który zwalczył ASF u dzików jest Belgia. Dobrze radzą sobie także Czesi, choć ASF w tym kraju pojawił się w listopadzie 2022 r. (przypadek u dzika przy granicy z Polską).

Będą szczepionki na ASF?

Jednocześnie Komisja Europejska promuje rozwój szczepionek dla trzody chlewnej i dzików. Przeznaczono 12 mln euro na programy badawcze w ramach projektu Horizon. We Francji prowadzone są bardzo obiecujące badania nad szczepionką dla dzików podawaną drogą doustną. Wyeliminowanie tej choroby u dzika jest kluczowe dla efektywnej kontroli w gospodarstwach.

wk
fot. KurekWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)