Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Czarny bilans: znaleziono już ponad 1000 padłych dzików z ASF

16.04.2018

Drukuj

Czarny bilans: znaleziono już ponad 1000 padłych dzików z ASF

Artykuł dostępny

Trwa wzmożona akcja poszukiwania padłych dzików, szczególnie w strefach afrykańskiego pomoru świń ASF na wschodzie kraju oraz w centralnej Polsce.

r e k l a m aOd stycznia br. znaleziono już ponad tysiąc dzików z ASF. Oznacza to, że ze środowiska zostało wyeliminowane tyleż potencjalnych źródeł zakażenia wirusem - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Tylko w tygodniu od 2. do 8. kwietnia potwierdzono obecność wirusa w kolejnych 62 przypadkach.

Aktualna sytuacja epizootyczna, dotycząca występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kraju i realizacja zaleceń ekspertów to podstawowe tematy omawiane podczas posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Wiceminister, który przewodniczył piątkowemu spotkaniu, podkreślił, że akcje poszukiwawcze prowadzone są w sposób ciągły, przy zaangażowaniu służb podległych wojewodom, a także wojska i policji.

Polecany artykuł

ASF u dzików: Kolejne 43 przypadkiProwadzone są działania w zakresie zmniejszenia populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie całego kraju. Zaktualizowane zostały wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Zmiany były wcześniej uzgadniane z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim.

Podczas posiedzenia omawiano także realizację rekomendacji, dotyczącej zamknięcia przepustów dla zwierzyny dzikiej wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Przepusty na A2 i A1 znajdujące się na trasach migracyjnych zwierząt zostały zamknięte. Obecnie prowadzone są działania związane z zamknięciem przepustów na odcinkach dróg S7 i S8.

Dotychczas od wykrycia wirusa ASF w Polsce (luty 2014 r.) ujawniono 1899 przypadków i 108 ognisk. Wirus ASF u świń wystąpił w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim, natomiast u dzików w w/w województwach oraz w woj. warmińsko-mazurskim. Pod koniec listopada ub.r. wirus przekroczył linie Wisły, wykryto go w okolicach Warszawy.   pj-t

Źródło: PAP, GIW

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii