Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Czarny bilans: znaleziono już ponad 1000 padłych dzików z ASF

Obrazek

Od lutego 2014 roku w Polsce zanotowano 1899 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Tylko w tym roku odnaleziono 1000 padłych dzików z powodu tego wirusa.

Paulina Janusz-Twardowska16 kwietnia 2018, 12:40
Trwa wzmożona akcja poszukiwania padłych dzików, szczególnie w strefach afrykańskiego pomoru świń ASF na wschodzie kraju oraz w centralnej Polsce.

Od stycznia br. znaleziono już ponad tysiąc dzików z ASF. Oznacza to, że ze środowiska zostało wyeliminowane tyleż potencjalnych źródeł zakażenia wirusem - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Tylko w tygodniu od 2. do 8. kwietnia potwierdzono obecność wirusa w kolejnych 62 przypadkach.

Aktualna sytuacja epizootyczna, dotycząca występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kraju i realizacja zaleceń ekspertów to podstawowe tematy omawiane podczas posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Wiceminister, który przewodniczył piątkowemu spotkaniu, podkreślił, że akcje poszukiwawcze prowadzone są w sposób ciągły, przy zaangażowaniu służb podległych wojewodom, a także wojska i policji.

Prowadzone są działania w zakresie zmniejszenia populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie całego kraju. Zaktualizowane zostały wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Zmiany były wcześniej uzgadniane z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim.

Podczas posiedzenia omawiano także realizację rekomendacji, dotyczącej zamknięcia przepustów dla zwierzyny dzikiej wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Przepusty na A2 i A1 znajdujące się na trasach migracyjnych zwierząt zostały zamknięte. Obecnie prowadzone są działania związane z zamknięciem przepustów na odcinkach dróg S7 i S8.

Dotychczas od wykrycia wirusa ASF w Polsce (luty 2014 r.) ujawniono 1899 przypadków i 108 ognisk. Wirus ASF u świń wystąpił w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim, natomiast u dzików w w/w województwach oraz w woj. warmińsko-mazurskim. Pod koniec listopada ub.r. wirus przekroczył linie Wisły, wykryto go w okolicach Warszawy.   pj-t

Źródło: PAP, GIW


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)